TOKIO. Japonská princezná Mako, najstaršia vnučka cisára Akihita, sa zasnúbila s neurodzeným mužom, svojím spolužiakom z vysokej školy. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na dnešné vyhlásenie princeznej a jej snúbenca.

 

Tlačová konferencia princeznej Mako a jej snúbenca.   Foto - TASR/AP 

 

Svadba na budúci rok 

Princezná Mako a jej snúbenec právnik Kei Komuro na spoločnej tlačovej konferencii uviedli, že ich vzťah sa začal pred piatimi rokmi na študentskom zhromaždení Medzinárodnej kresťanskej univerzity v Tokiu, ktorú obaja úspešne ukončili.

Mako (25) sa podľa vlastných slov do rovnako starého Keia zaľúbila, pretože "má úsmev ako slnko", veľké srdce a je úprimný. Podľa vyhlásenia cisárskeho paláca sa svadba mladého páru očakáva na budúci rok. 

Japonské cisárske zákony však požadujú, aby princezná po sobáši s radovým občanom opustila kráľovskú rodinu, pričom žena za žiadnych okolností nesmie zasadnúť na cisársky trón.

 

Princezná Mako.   Foto - TASR/AP

 

Štyria nástupcovia 

Súčasný cisár Akihito (83) vlani v auguste naznačil svoje prianie odstúpiť z trónu, argumentujúc, že vysoký vek mu bude brániť vo vykonávaní štátnických povinností, hoci tie majú iba reprezentačný charakter. Japonsko v súčasnosti zvažuje zmenu zákonov, ktoré by cisárovi umožnili odstúpiť; za uplynulé dve storočia neodstúpil žiadny japonský cisár.

Akihito má iba štyroch potenciálnych nástupcov. Sú nimi jeho synovia korunný princ Naruhito a princ Fumihito, Fumihitov syn Hisahito a cisárov mladší brat princ Masahito.

 

Prečítajte si aj Princezná Mako si berie Princa mora. Keďže je neurodzený, musí opustiť cisársku rodinu