BRATISLAVA. Firma Coexist so sídlom v Bristole zaviedla takzvanú „period leave“ alebo voľný deň pre ženy počas menštruácie. Firma má 31 zamestnancov, z nich je 24 žien. Informovali o tom britské denníky Telegraph a Guardian.

Dvojdňové voľno si môžu počas menštruácie vziať ženy v Indonézii, na tri dni voľna majú nárok ženy na Taiwane, tvrdí Wikipédia. Voľno si môžu zobrať aj Japonky, no väčšina z nich ho nevyužíva, tvrdí Guardian.

 

Menštruačné voľno je typ dovolenky – platenej alebo neplatenej, ktorú si žena môže vziať, ak nie je počas menštruácie schopná chodiť do práce. Menštruačné voľno sa považuje za sporné, keďže môže byť vnímané ako kritika efektivity práce žien alebo ako sexizmus.

Zdroj: Wikipédia

 

 

Len vtip?

Na Slovensku prebral túto správu ako prvý denník SME – dostala sa do Fičí medzi vtipné články o politike, filmoch či McDonalde. „Či to nie je náhodou aj preto, že sú ženy počas menštruácie neznesiteľné, nikto nenaznačil,“ píše autorka článku. Na záver vyslovuje obavu, či bude mať vo firme kto pracovať, ak sa jej zamestnankyniam zladia cykly.

„To, že sa deň voľna pre menštruujúce ženy na Slovensku berie ako vtip, vypovedá o našej nevyzretosti,“ hovorí dokumentaristka Diana Fabiánová, známa filmom o menštruácii Mesiac v nás.

Infantilné vtipy o menštruujúcich ženách či výsmech zamestnávateľom, ktorí na to naleteli, sú podľa nej u nás bežné. Nie sme dostatočne zrelí, aby sme mysleli komplexne, dodáva.

 

 

Prvá bude Profesia

Možnosť využitia benefitu pre ženy - period leave, považuje výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová za dobrý spôsob, ako je možné podporiť ženy v čase bolestí a diskomfortu spôsobených s menštruáciou. Tento benefit však podľa nej zatiaľ do slovenských firiem neprenikol.

„Podporujeme túto myšlienku a budeme radi, ak sa ju podarí čoskoro zaviesť aj v našej spoločnosti,“ hovorí. Profesia sa snaží pre svojich ľudí vytvárať príjemné prostredie – medzi benefitmi nájdu už teraz ovocie, pitný režim, 13. plat, masáž a kozmetiku počas pracovnej doby a podobne. Takto sa podľa nej snažia motivovať aj ostatné firmy na Slovensku.

 

 

 

Ekonomicky výhodné

Voľno počas menštruácie podporujú aj prieskumy. Tie podľa Molnárovej ukazujú, že žena, ktorá môže využiť túto formu voľna, potom niekoľkonásobne zvýši svoj výkon a snaží sa pracovné úlohy dobehnúť a pracovať čo najefektívnejšie.

„Takto motivované pracovníčky podávajú väčší výkon. Benefitujú tak obe strany,“ súhlasí Fabiánová. Ústretovosť firmy sa jej podľa nej vráti vo väčšom nasadení zamestnankýň v ďalších dňoch a tiež ich lojalite. Okrem empatického prístupu je to aj ekonomicky výhodné riešenie, dodáva.

„Podnik, ktorý takúto výhodu zavedie, dáva najavo, že mu na zamestnankyniach záleží,“ hovorí Fabiánová. Chápe, že niektoré majú také bolesti, že sú tak či tak neproduktívne a v práci sú prakticky zbytočne, vysvetľuje.