Rangún/New York. Vplyvná mjanmarská politička a nositeľka Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij dnes odsúdila "záplavu dezinformácií" o postavení a situácii moslimskej menšiny v Mjanmarsku, ktoré podľa nej šíria "rohinskí teroristi".


Uviedla to v telefonickom rozhovore s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, pričom mala na mysli aj fotografie zverejnené koncom augusta tureckým vicepremiérom Mehmetom Šimšekom ako dôkaz "etnických čistiek" v Mjanmarsku. Šimšek neskôr tieto fotografie zo svojho konta na sociálnej sieti Facebook stiahol, lebo sa ukázalo, že nepochádzali z Mjanmarska.


Su Ťij, ktorá zastáva funkciu štátnej radkyne, sa v rozhovore nezmienila a ani nekomentovala osud približne 125.000 moslimov z etnika Rohingov, ktorí pred násilnosťami v Mjanmarsku ušli do susedného Bangladéša. Ako dnes informoval detský fond OSN, asi 80 percent utečencov tvoria ženy a deti.

Veľké znepokojenie v súvislosti s násilnosťami, ktoré sa v Mjanmarsku odohrávajú viac ako dva týždne, vyjadril v noci nadnes aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý v obave z humanitárnej katastrofy naliehavo požiadal Bezpečnostnú radu OSN, aby zainteresované strany vyzvala na zdržanlivosť a pokoj.

Aun Schan Su Ťij vo svojom vyhlásení, vydanom v noci nadnes, uviedla, že vláda "už začala (so snahami) čo najlepšie chrániť všetkých ľudí v Jakchainskom štáte", lebo "vieme veľmi dobre (...), čo znamená byť zbavený ľudských práv a demokracie". Ubezpečila, že ľudia v Mjanmarsku majú právo nielen na politickú, ale aj sociálnu a humanitárnu ochranu. Varovala súčasne pred dezinformáciami, ktoré by mohli ovplyvniť vzťahy s inými krajinami. Spomínané Šimšekove fotografie označila len za "špičku" záplavy dezinformácií.

Násilie v Jakchainskom štáte v Mjanmarsku vypuklo ešte 25. augusta, keď povstaleckí bojovníci patriaci k menšine Rohingov zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne začala protiútok. Vzájomné strety si podľa jej údajov vyžiadali najmenej 400 mŕtvych, prevažne z radov povstalcov.

 

Prečítajte si aj Muž si chcel urobiť selfie so slonom, neprežil to