BRATISLAVA. V zozname 100 najvplyvnejších mladých ľudí za rok 2018 je Slovenka Monika Filipová. Riaditeľka odboru  miestnej štátnej správy, samosprávy a zahraničných vzťahov na ministerstve vnútra stojí za iniciatívou Dobrý úradník. Rebríček zostavila organizácia Apolitical. Tá vyhľadáva mladých ľudí do 35 rokov, ktorí pracujú pre vlády alebo ich rozhodnutia zásadne ovplyvňujú. Označuje ich za budúcich lídrov.

 

 

Filipová: Je to pre mňa veľké prekvapenie

“Priznávam, že pre mňa je to veľké prekvapenie. Nevedela som o nominácii a neviem ani po vyhlásení, kto ma nominoval. Každopádne to považujem za veľkú poctu už len z toho dôvodu, že práca, ktorú robím a iniciatíva, ktorú vediem, nie sú až tak viditeľné. Je to nesmierna motivácia nielen pre mňa, ale pre každého, kto so mnou spolupracuje a vie, koľko energie do toho investujeme, ale hlavne s akým oduševnením to robíme,” povedala pre Ženy v meste.

“Myslím si, že takéto pozitívne ocenenia sú nesmierne dôležité pre motiváciu ľudí. Práve tí, ktorí sa snažia ísť nad rámec povinností a viditeľných možností, sú často označení za ‘troublemakers’ a nie ‘influencer’. Som rada, že môžem reprezentovať nielen Slovensko, ale aj ženy, úradnikov. Je to celkovo príjemné prekvapenie, ale pre mňa aj zodpovednosť ďalej sa snažiť a robiť,” dodala Filipová.

 

Kritizovala pomery na ministerstve vnútra

Zoznam sto budúcich lídrov tvoria podľa Apolitical “známe tváre v centre tvorby politík, ktoré pôsobia na medzinárodnej scéne, ale aj tí, ktorí ticho pretvárajú tvár vlády na miestnej alebo národnej úrovni,” uvádza sa na stránke.

Zoznam tvoria mladí ľudia z celého sveta, za Európu je medzi nimi Monika Filipová, ktorá zverejnila otvorený list a opísala v ňom svoju frustráciu, sklamanie a zúfalstvo z fungovania štátnej správy. Kritizovala pomery ešte za éry ministra Kaliňáka. Spolu s kolegami spustili iniciatívu Dobrý úradník a vyzývali kolegov z ďalších ministerstiev, aby sa pridali a zlepšili fungovanie štátnej správy.