Ženám zjednodušila šatník tak, aby mohli ísť z práce rovno na večierok a zaviedla legendárnych sedem kusov oblečenia, ktoré môžete jednoducho kombinovať medzi sebou. Po 31 rokoch americká návrhárka Donna Karan v móde skončila a odišla z pozície hlavnej návrhárky svojej firmy Donna Karan International.

 

 

 

„Dospela som do štádia, v ktorom sa chcem venovať len mojej nadácii a realizovať moju víziu filantropickej spotreby,“ povedala k tomu pre americké médiá 66-ročná Donna Karan. Jej nadácia podporuje sociálne i kultúrne projekty, venuje sa zvlášť boju proti chudobe, AIDS a malárii.  

Vo firme, ktorú založila so svojím manželom Stephenom Weissom v roku 1984, ostala ako poradca. „Ja som sa vydala za moju spoločnosť.  A ostanem za ňu vydatá, či v nej budem alebo nie,“ povedala ešte v marci v rozhovore pre magazín WWD.

 

Módna kolekcia pre jeseň 2014.

 

Móde vládli muži

Dcéra modelky a krajčíra, ktorým bol jej nevlastný otec, uviedla svoju prvú kolekciu už na strednej škole. Študovať módu začala na prestížnej Parson´s School of Design, ale pracovať v obore sa rozhodla až potom, čo pracovala pre návrhárku Annu Klein.

„Nastupovala v čase, keď módu pre ženy robili muži a poznala svoje klientky lepšie ako ktokoľvek iný,“ povedal pre New York Times Robert Burke, bývalý riaditeľ Bergdorf Goodman.

Donna Karan ženám rozumela. „Túžila som vytvoriť šaty, zdôrazňujúce ženské krivky, šaty, v ktorých môžete ísť do práce a potom večer rovno na večierok,“ povedala návrhárka pre americké médiá.

Americkou Coco Chanel sa stala, keď predstavila sedem kusov, ktoré nemôžu chýbať v šatníku žiadnej elegantnej ženy. Jej základom sa stalo čierne body, ale aj kabát, nohavice, sako a blúzka.

„Donna vytvorila šaty, ktoré sú ženské a praktické. Dizajnérskej hlave vždy vládlo jej srdce,“ povedala o nej šéfredaktorka amerického Vogue Anna Wintour.

 

Módna kolekcia jar 2013.

 

Krása je o individualite

Firma Donna Karan dnes predáva športové oblečenie, doplnky i obuv, ale aj módu pre mladých pod značkou DKNY.  

„Dnešná móda je o zmyselnosti – ako sa žena cíti vo vnútri. V 80- rokoch ženy nosili vypasované kostýmy s vypchávkami, aby vyvolali výrazný a silný dojem. Dnes sú viac spokojné so svojím telom a nemusia sa schovávať za oblečenie,“ povedala neskôr Donna Karan pre americké médiá.

 

 

Medzi jej zákazníkov patril bývalý prezident Bill Clinton, ale aj herečky Hillary Swank, Eva Mendes či Barbara Streisand, s ktorou boli blízke priateľky. „Donna je skvelá vo všetko, čo robí... dizajn, priateľstvo alebo iné. Som si istá, že aj jej ďalší krok nás ohromí,“ povedal pre New York Times Streisandová.

Z módy odchádza osobnosť, ktorá pomáhala ženám stať sa osobnosťami. „Krása je o individualite. Nie je nič atraktívnejšie ako žena, ktorá si je vedomá svojej jedinečnosti. Vie, ako sa vyjadriť, ako hovoriť, ako tvoriť samu seba,“ myslí si Donna Karan. 

 

Prečítajte si aj Obleky sa vracajú a muži sú v nich sexy, hovorí Lenka Pechová