Americká agentúra Bloomberg zaviedla nové pravidlo, aby tak v praxi podporovala rodovú rovnosť a rozmanitosť. Nasleduje tak príklad viacerých spravodajských organizácií. 

„V posledných týždňoch som veľa písal o našom úsilí podporiť rodovú rovnosť a rozmanitosť. To sa musí rozšíriť aj na potrebu zabezpečiť ženské spíkerky v panelových diskusiách,“ napísal šéfredaktor Bloombergu John Micklethwait. Pre zamestnancov tak platí, že sa môžu zúčastniť na panelovej diskusii len ak je tam zastúpená aspoň jedna žena.

 

 

Výnimkou sú kardináli a čínske politbyro 

„Ak vás požiadajú, aby ste boli súčasťou panelovej diskusie (či už ako rečník, alebo moderátor), mali by ste sa uistiť, či je medzi panelistami aspoň jedna žena,“ napísal Micklethwait zamestnancom agentúry.  Ako napísal Denník N, čisto mužská diskusia by mala byť prípustná len v prípadoch, keď iná možnosť neexistuje – napríklad, ak by mal novinár Bloombergu moderovať diskusiu katolíckych kardinálov alebo členov čínskeho politbyra.

Čisto mužské diskusie sú dlhodobým problémom aj na Slovensku. Naposledy sa to ukázalo v televíznej debate o násilí na ženách v súvislosti s odmietnutím Istanbulského dohovoru. V televízii TA3 vtedy diskutovalo s moderátorom päť politikov, ale ani jedna žena.   

O diskusiách na bezpečnostné témy, kde nie je v paneli ani jedna žena, upozornila vo svojom stĺpčeku aj šéfredaktorka portálu euractiv.sk Zuzana Gabrižová.

 

Diskusia Ženy v médiách.  Foto - archív ZVM

 

Čisto ženská diskusia na RTVS

V máji 2017 zaviedlo prvú čisto ženskú diskusiu verejnoprávna RTVS. Každý pondelok v nej expertky v danej profesii, komentátorky, blogerky, zástupkyne rôznych vekových skupín či stand up komičky diskustujú s moderátorkou RTVS a šéfeditorkou zahraničného spravodajstva Oľgou Bakovou na zaujímavú tému.

Na diskusie bez žien upozornil náš portál Ženy v meste počas diskusie so šéfredaktorkami vo februári 2016, ktorých bolo v tom čase rekordne veľa na čele slovenských médií. Argumentom mnohých bolo, že nie sú ženy, ktoré by sa do diskusií mohli pozývať či oslovovať ako expertky do článkov. Preto náš portál zaviedol vyhľadávač Ženy inak, kde sú expertky z 20 oblastí. K dnešnému dňu je tam 136 odborníčok.