BRATISLAVA. V televíznych debatách sú ženy v menšine, slovo dostanú hlavne, keď ide o sociálne témy, zdravotníctvo či školstvo. V pondelok večer uvedie RTVS prvú čisto ženskú diskusiu s názvom Silná zostava. Podtitul je Päť žien o slabých miestach našej  spoločnosti. Diskutovať budú štyri panelistky, expertky v danej profesii, komentátorky, blogerky, zástupkyne rôznych vekových skupín či stand up komičky a moderátorka a šéfeditorka zahraničného spravodajstva Oľga Baková.

„Dámy, ktoré budú hosťkami v Silnej zostave, sú rozhľadené, silné ženy, ktoré majú čo povedať. A to nielen zo svojej profesie,“ povedala pre Ženy v meste moderátorka Baková.

 

Moderátorka Oľga Baková.   Foto - RTVS

 

Nebude to konfrontácia

Ako uviedli tvorcovia Silnej zostavy nepôjde o ženskú lifestylovú reláciu, ani o expertnú, či postojovú diskusnú reláciu vedenú v konfrontačnom tóne - diskusia sa bude opierať o aktuálne zistenia a informácie, rovnako o skúsenosti protagonistiek a príbehy.

„Debata bude na pomedzí serióznej diskusie s vážnejšími témami až po iróniu či jemnú nadsádzku. Výhodou žien je, že na rozdiel od  mužov vždy nájdu konsenzus, to platí aj v tomto prípade, hoci ich diskutuje päť,“ povedal podľa mediálne.sk programový riaditeľ televíznej časti Tibor Búza.

Inšpiráciou novej relácie RTVS je niekoľkokrát ocenený americký formát The View, ktorý dlhé roky vysiela televízia ABC. Moderátorkou bola slávna Barbara Waltersová, ale aj herečka Whoopi Goldbergová či americká komediálna herečka Joy Beharová.

 

 

Emigrácia mladých ako prvá téma

Na pôde RTVS vznikla v spoluprácu s kreatívnym producentom Tomášom Kaminským, režisérkou formátu je Andrea Horečná a dramaturgiu má na starosti Ľubica Stanek.

Prvýkrát sa silná zostava objaví v pondelok o 20.10 h. Témou bude emigrácia mladých ako problém Slovenska. S Oľgou Bakovou budú diskutovať sociologička Sylvia Porubänová, blogerka Ľudmila Kolesárová, expertka na hľadanie talentov Zuzana Šottová a herečka Kristína Farkašová.

.

Prečítajte si aj Oľga Baková: Ženy často nechajú hovoriť mužov, teraz sa budú vyjadrovať samé za seba