PARÍŽ. Francúzska agentúra pre sanitárnu bezpečnosť (ANSES) žiada vládu, aby v krajine zakázala prevádzku solárií. Ako dôvod uviedla "preukázateľné riziko" vzniku rakoviny kože v dôsledku ich využívania. ANSES poukazuje aj na to, že podobné zákazy už platia v Austrálii i Brazílii. Agentúra odporúča aj zákaz predaja UV lámp pre domáce využitie, uviedol Olivier Merckel z ANSES.

 

 

Riziko vzniku melanómu

Špecialisti na kožné choroby, vedci i niektorí politici vo Francúzsku žiadajú zákaz solárií v krajine od roku 2015. Francúzska vláda však doteraz reagovala len sprísnením pravidiel ich používania. V roku 2013 bol tak vydaný zákaz používať soláriá ľuďom mladším ako 18 rokov. Zakázaná je aj propagácia solárií. Kontrolami sa však preukázalo, že tieto zákazy sa v praxi porušujú. 

ASNES teraz žiada zákaz solárií vo Francúzsku. Vychádza pritom z vedeckých štúdií, ktoré hovoria o riziku vzniku melanómov kože súvisiacich s umelým opaľovaním. ASNES vyvracia aj mýty o výhodách opaľovania v soláriách: podľa Merckela pobytom v soláriách sa koža nepripraví na pobyt na slnku, ani sa neochráni pred spálením a organizmu sa takto ani nedodá vitamín D. Naopak, pobyt v soláriách alebo vystavenie tváre žiareniu UV lampy zrýchľuje starnutie pokožky, a to štvornásobne v porovnaním s pobytom na slnku.

 

Väčšina solárií nebola bezpečná

Portál www.sudouest.fr napísal, že vo Francúzsku je momentálne 300 špecializovaných centier, ktoré poskytujú umelé opaľovanie, a ďalších vyše 4000, kde ide len o doplnkovú službu.

Úrady, ktoré v roku 2016 v rôznych častiach Francúzska náhodne kontrolovali 982 kabín v soláriách, zistili, že 63 percent z nich nevyhovelo bezpečnostným požiadavkám alebo ich prevádzkovateľ nerešpektoval vládne nariadenie o zákaze reklamy a akčných ponúk. Zistilo sa tiež, že mnohé z kabín či ležadiel neboli podrobné technickej kontrole aj sedem rokov alebo ich prevádzkoval personál bez potrebnej kvalifikácie či praxe.