Nádej prichádza v podobe kmeňových buniek, ktorých výskumu sa vedci venujú čoraz viac. Kmeňové bunky totiž majú schopnosť prirodzenej regenerácie a premeny na akékoľvek bunky v tele. Prostredníctvom nich sa najčastejšie liečia práve degeneratívne ochorenia kĺbov, no ich potenciál je omnoho väčší. Výskumy využitia kmeňových buniek v kardiológii, neurológii či iných medicínskych odborov sú v plnom prúde. 

 

Tajomstvo kmeňových buniek

Na to, aby ste získali kmeňové bunky, ktoré váš organizmus prijme, nemusíte čakať na vhodného darcu. Ste ním vy. Kmeňové bunky sú súčasťou každého organizmu a najviac sa ich nachádza v tuku a v kostnej dreni. V jednom mililitri tuku sa môže nachádzať až 500 tisíc kmeňových buniek.

Vďaka nim a špecialistom, ktorí sa liečbe kmeňovými bunkami venujú, je aj na Slovensku stále menej ľudí, ktorých trápia neznesiteľné bolesti kĺbov. V Nemocnici Malacky sa kmeňovými bunkami liečia kolenné, bedrové, lakťové, ramenné či členkové kĺby. „Metóda je vhodná pre pacientov do 70 rokov pri začínajúcich štádiách artrózy, teda prvého a druhého stupňa,” ozrejmuje MUDr. Milan Hric z Nemocnice Malacky.

 

 

Spokojní pacienti

„Často mi opúchalo pravé koleno, neustále ma pobolievalo. Aj bežné čupnutie či chôdza do schodov ma veľmi vyčerpávali. Dozvedela som sa o novej metódy, pri ktorej sa boľavé kĺby liečia vlastnými kmeňovými bunkami odobratými z tuku. Teraz ľavé koleno ani neviem, že mám. Pravé, ktoré bolo viac zničené, občas pocítim, keď to preženiem s umývaním okien,” hovorí o svojej skúsenosti s liečbou kĺbov kmeňovými bunkami pani Jolana Halászová. V rokoch 2015 a 2016 liečbu absolvovalo 209 pacientov. Po operácii zaznamenali zmiernenie bolestí, zvýšenie pohyblivosti a zároveň klesol počet pacientov, ktorí v minulosti užívali lieky proti bolesti.

Presvedčilo vás to a chcete sa o možnostiach liečby dozvedieť viac? Kontaktujte tím špecialistov na http://www.liecbaklbov.sk/kontakt/ a dohodnite si konzultáciu. Čím skôr problém s boľavými kĺbmi začnete riešiť, tým máte väčšiu šancu úplne odstránenie problémov.