Žemlovka má zjavne okolo sveta mnoho rôznych receptov, ale ten náš slovenský je jasný. Skvelé strúhané jadlká a sladký tvaroh. Domácu žemlovku budete robiť znova a znova.

Žemlovka

Tvarohovo-jablkovú žemlovku je veľmi jednoduché pripraviť a nevyžaduje veľa zložitých ingrediencií. Kombinácia mäkkého tvarohu a sladkých jabĺk dáva tomuto dezertu vynikajúcu chuť. Tvaroh dodáva žemlovke jemnú chuť a jablká dodávajú dezertu príjemnú sladkosť.

Tvarohovo-jablková žemlovka sa môže pripraviť aj zo starých chlebov alebo žemlí, čo robí z tohto dezertu skvelú možnosť využiť zvyšky jedla a zároveň si dopriať niečo sladké. Tvarohovo-jablková žemlovka je veľmi variabilná, pretože môže byť pripravená s rôznymi druhmi chleba, tvarohu a jabĺk. Taktiež sa môže podávať s rôznymi prísadami ako práškový cukor, šľahačka alebo vanilková omáčka.

Celkovo sa dá ľahko povedať, že tvarohovo-jablková žemlovka je vynikajúcim dezertom, ktorý môže slúžiť aj ako hlavné jedlo. Ide o jednoduchý recept na prípravu, ktorý sa ľahko dá prispôsobiť individuálnym chuťovým preferenciám.

História žemlovky

Žemlovka, ktorá je vo svete tiež tiež známa ako chliebový nákyp, má pôvod v starovekom Ríme, kde sa pripravovala s chlebom, mliekom a medom. V priebehu stredoveku bola obľúbeným pokrmom na anglických dedinách, keď ju pripravovali s cestovinou, mliekom a vajcami.

V 15. storočí sa recept na žemlovku dostal do Francúzska, kde sa stal populárnym na dvoroch francúzskych kráľov. Francúzska verzia sa nazývala "pain perdu", čo znamená "stratený chlieb", pretože bola vyrábaná z kúskov chleba, ktorý už bol tvrdý a nie už moc chutný.

Takýto kúsok chleba namočili v mlieku, vajciach a cukre a opäť ho opiekli. Tento spôsob prípravy dodal chlebu nový život a zmenil ho na sladkú a chutnú pochúťku.

V 19. storočí sa žemlovka dostala aj do USA, kde sa stala populárnym raňajkovým jedlom. Aj za morom sa postupne stala známou pod rôznymi názvami a boli k nej pridávané rôzne prísady ako ovocie, sirup, slanina, alebo cukor v prahu.

Dnes je žemlovka obľúbeným jedlom po celom svete a existuje množstvo receptov a variácií. napríklad aj tento náš slovenský, keď sa do jedla pridávajú nastrúhané jablká, tvaroh a používajú sa staršie rožky. Vyskúšajte aj náš recept na parené buchty. Vyskúšajte aj ďalšie recepty na sladké hlavné jedlá.

Ingrediencie

 • 6 - 8 rožkov,
 • 1 kg nastrúhaných jabĺk,
 • 500 g tvarohu,
 • 2 žĺtko,
 • 1 vanilkový cukor,
 • 1 škoricový cukor,
 • roztopené maslo,
 • 2 pl práškového cukru,
 • hrozienka,
 • trochu mlieka,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu na domácu žemlovku

 1. Do misky rozmiešame tvaroh, 2 žĺtka, vanilkový cukor, 2 lyžice práškového cukru a hrozienka.


   
 2. Nakrájame 8 rožkov na kolieska. Maslom vymastíme plech, rozložíme naň vrstvu nakrájaných rožkov a pokropíme ich mliekom.


   
 3. Na základnú vrstvu z rožkov pridáme ošúpané a postrúhané jablká. Celú jablkovú vrstvu na plechu posypeme škoricovým cukrom.


   
 4. Na vrstvu nastrúhaných jabĺk pridáme vymiešaný tvaroh.


   
 5. Ďalšia vrstva rožkov, opäť pokropiť mliekom. Zase pridáme aj vrstvu jabĺk a tvarohu.


   
 6. Navrch opäť pridáme nastrúhané rožky a polejeme roztopeným maslom.


   
 7. Počeieme v rozohriatej teplovzdušnej rúre na 180 stupňov asi 15 až 20 minút, kým rožky nechytia zvrchu farbu.

 

Dobrú chuť. Žemlovku podávame najlepšie ešte teplú a posypanú práškovým cukrom. Vyskúšajte aj náš recept na ryžový nákyp.