Jablkový závin je najčastejší a zároveň najobľúbenejší víkendový koláč u nás doma ku káve. Jednoduchý recept, ktorý zvládne aj začínajúca kuchárka či kuchár. Najlepšie chutí ešte teplý z rúry.

Jablkový závin

Určite ste tento skvelý koláč, ktorý sa skladá z jablkovej plnky zabalenej v tenkom cesto, už skúsili. Plnka môže byť vo forme jabĺčok nakrájaných na tenké plátky, alebo postrúhaných na strúhadle, ktoré sú dochutené cukrom, škoricou a inými koreninami.

Jablková náplň je potom zabaľovaná do cesta, ktoré je zvyčajne z lístkového cesta, ktoré sa krásne zlato-hnedo zapečie v rúre. Jablkový závin je populárny dezert v mnohých kuchyniach a kultúrach a je často podávaný teplý s ľahkou vrstvou práškového cukru na povrchu.

Ako bonus, ak ho správne pripravíte, môžete si ho užívať aj v nasledujúcich dňoch, keď si užijete kúsok domova a potešenia kdekoľvek a kedykoľvek. Ak sa teda nezje hneď na posedenie. U nás sa to zvyčajne tak skončí.

História

História jablkového závinu siaha do minulosti a je prepojená s mnohými kultúrami a tradíciami. Prvotné záznamy o podobných koláčoch sú pomerne staré. Rôzne formy jablkových koláčov sú už dlhú dobu súčasťou európskej kuchyne.

Konkrétny pôvod jablkového závinu je ťažké presne určiť, pretože podobné dezerty sa pripravovali v rôznych krajinách. V stredovekých časoch sa pečené koláče so sladkou náplňou stali obľúbenými aj u nás.

V niektorých regiónoch sa používalo cesto s viacvrstvovou náplňou, v iných sa zasa plnka pripravovala z ovocia, vrátane jabĺk. Jablkový závin sa stal obľúbeným dezertom aj v strednej Európe, najmä v krajinách ako Nemecko, Rakúsko a Maďarsko.

Každá krajina pridala do tohto dezertu svoje vlastné variácie a inovácie. S postupným rozširovaním jabĺk do všetkých krajín Európy sa jablkový závin stal ešte populárnejším.

V USA sa jablkový závin stal obľúbeným počas 18. a 19. storočia, najmä v časoch kolonizácie. Americké verzie mohli obsahovať aj iné prísady, ako napríklad orechy alebo sušené ovocie. Celkovo má jablkový závin dlhú a pestrú históriu, a stále je jedným z najobľúbenejších dezertov v mnohých častiach sveta. Vyskúšajte aj náš recept na jablkové pité. A tu je recept na jablkovú štrúdľu. Tu sú aj ďalšie recepty na jablkový koláč. Alebo recept na extra rýchly koláč.

Čo potrebujeme

 • Doba prípravy: 15 minút,
 • Doba pečenia: 30 minút,
 • Počet porcií: 1 štrúdľa,

Ingrediencie:

 • 1 lístkové cesto,
 • 3 väčších jabĺk,
 • 3 polievkové lyžice strúhanky,
 • 3 polievkové lyžice práškového cukru,
 • 2 čajové lyžičky mletej škorice,
 • 1ks vajcia na potretie

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Lístkové cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske do tvaru obdĺžnika.


   
 2. Cesto posypeme rovnomerne strúhankou, aby šťava z jabĺk nevytiekla.


   
 3. Jablká na hrubom strúhadle postrúhame a poukladáme na strúhanku, okraje necháme voľné aby nám jablká nevypadli.


   
 4. Na jablká nasypeme práškový cukor, snažíme sa rovnomerne.


   
 5. Na záver posypeme rovnomerne škoricou.


   
 6. Okraje cesta ohneme, aby nastrúhané jablká nevypadli.


   
 7. Cesto zrolujeme do peknej štrúdle.


   
 8. Štrúdľu uložíme na plech vystlaným papierom na pečenie, podpicháme vidličkou a potrieme rozšľahaným vajíčkom.


   
 9. Štrúdľu dáme piecť do vopred vyhriatej rúry na 180 stupňov Celzia na 30 minút.


   
 10. Jablkový závin je hotový. Posypeme práškovým cukrom, rozkrojíme, dozdobíme mätou a podávame.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na klasický jablkový koláč. Alebo aj náš krehký jablkový koláč. Tu sú aj naše rýchle recepty  s jablkami. Alebo skúste aj prečo praskne závin.