LOS ANGELES, BRATISLAVA. Dvadsaťšesť rokov vyhlasuje magazín Glamour Ženu roka. Titul v minulosti získali herečka Julia Roberts, jordánska kráľovná Rania, speváčky Fergie a Cher, módna návrhárka Donatella Versace, lyžiarka Lindsey Vonnová, ale aj političky Condoleezza Riceová a Hillary Clintonová, či prvá dáma USA Michelle Obamová. V roku 2010 i vtedajšia slovenská premiérka Iveta Radičová.

Tento rok sa Ženou roka prvý raz stal muž –spevák skupiny U2 Bono. Írsky rokový spevák dostal cenu za kampaň  jeho neziskovej organizácie  ONE Campaign s názvom Chudoba je sexistická, ktorá pomáha dievčatám a ženám a má za cieľ zmierniť chudobu a predchádzať chorobám hlavne v Afrike.

 

 

Bono o Trumpovi

"Ako vraví moja dcéra Jordan, na Zemi neexistuje jediné miesto, kde by mali ženy rovnaké príležitosti ako muži. Ak nebudeme tento problém riešiť, svet bude pokračovať po tejto mizogýnnej, násilnej a ožobračujúcej ceste," povedal podľa BBC na preberaní ceny.

Bono tiež vyzval Donalda Trumpa, aby bojoval za práva žien. "Novozvolenému prezidentovi odkazujem: Vzhliadnite ku všetkým ženám, spravte z rodovej rovnosti svoju prioritu, je to jediná cesta vpred," vyhlásil Bono. Trump v kampani útočil na ženy, vyjadroval sa o nich vulgárne a čelil obvineniam zo sexuálneho obťažovania. 

Trumpa volili až 53 percent bielych žien, Afroameričanky a Hispánky vo veľkom podporili jeho protikandidátku Hillary Clintonovú.

 

S Ali Hewsonovou (vľavo) a ich dcérami Eve Hewsonovou a Jordan Hewsonovou.

 

Muži pre ženy

Šéfredaktorka časopisu Cindi Leive vysvetlila, že o cene pre muža diskutovali v redakcii už rok, ale zakaždým to zavrhli. Tento rok dali cenu mužovi, ktorý sa aktivitám v prospech žien nevenuje jednu noc, ale dlhé mesiace.

„Pripadalo nám, že sa na veci pozeráme nemoderným spôsobom a že je tu pritom veľa mužov, ktoré robia pre ženy skvelé veci. Jedným z nich je Bono,“ povedala médiám Leive.

Titul Ženy roka pre prvého muža nenadchol všetkých, na sociálnych sieťach niektoré ženy rozhodnutie kritizovali. Na twitteri podľa BBC sa hnevali, že ocenenie muža je návratom k patriarchátu, a že muselo byť ťažké nájsť spomedzi 3,7 miliárd žien jednu namiesto Bona.

Na slávnostnom odovzdaní cien v Los Angeles to Bono komentoval s vtipom. "Viem, aké je to pre mňa absurdné byť tu a preberať cenu. Ale keby som nevedel, pripomenul by mi to internet.“

Glamour udelil cenu Žena roka aj riaditeľke Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovej z Francúzska, americkej gymnastke a štvornásobnej olympijskej víťazke z Ria de Janiero Simone Bilesovej a americkej popovej speváčke Gwen Stefani.

 

Simone Bilesová.

 

Prečítajte si aj Biela vrana Lapinová: Má cenu za odvahu, ale mesačne musí vyžiť zo 180 eur