BRATISLAVA. V časoch medzi dvoma svetovými vojnami bola jedinou ženou maliarkou a vo vzdelaní prevyšovala aj mužov. Slovenská maliarka, výtvarníčka a scénografka, predstaviteľka moderny Ester Šimerová-Martinčeková totiž po maturite odišla do Paríža a maliarstvo študovala na dvoch akadémiách, na Académii Julian, ale aj v súkromnej škole Alexandry Exterovej, legendárnej ruskej avangardistky.

Šimerová sa podľa znalkyne jej života Ľudmily Peterajovej naučila v Paríži mnohým modernistickým postupom, získala zručnosť v divadelnom výtvarníctve, v knižnej ilustrácii a v plagátovej tvorbe, ale aj potrebu vzdelávať sa v dejinách umenia, v literatúre, v divadle, v móde, filozofii, či modernej technike. Šimerová neskôr sama napísala: "Čo viem, za to vďačím Alexandre Exter. Bola pre nás žiakov majstrom v najúplnejšom slova zmysle."

Preslávila sa najmä kolekciou 40 maľovaných štukových objektov, ktoré vytvárala postupne v priebehu 25 až 30 rokov. Posledný z nich dokončila v roku 1996. Aj preto je prvá dáma slovenského maliarstva jednou z dvoch najvýznamnejších slovenských umelkýň 20. storočia, ktoré zobrazí Slovenska pošta na svojich známkach, ktoré vyjdú v pondelok.  

 

V roku 1991 udelili Ester Martinčekovej-ŠimerovejRad Tomáša Garriqua Masaryka IV. triedy, v roku 2001 jej veľvyslanec Francúzska v SR udelil vyznamenanie Francúzskej republiky Rytier rádu kultúry a literatúry. Zomrela v roku 2005.

 

Sochu urobila lepšie ako muži

Druhou je významná sochárka, ktorá sa narodila v Prahe a zomrela v roku 1996 v Košiciach, Maria Bartuszová. Na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe vyštudovala keramika a porcelán v ateliéri profesora Otta Eckerta.

„V jej diele nie sú výkyvy, prestávky ani žiadne módne vlny, i keď reagovala aj na aktuálne dianie v umení. Nesnažila sa však presadzovať vo sfére umenia, skôr o sebe pochybovala. Sochu dokázala urobiť lepšie ako muži sochári, lebo mala veľkú znalostnú výbavu, remeselnú zručnosť a asi aj preto, že s nimi nezápasila a nezamýšľala sa nad tým z konkurenčného pohľadu. Prekročila hranice sochárstva tým, že sa ním vyjadrovala slobodne aj v čase totalitného režimu. Bola zvedavá, hravá, veľa experimentovala, aby našla svoj jazyk, a sústredene pracovala, “ povedala pre denník N Gabriela Garlatyová, historička umenia, ktorá zostavuje monografiu Marie Bartuszovej. Bartuszovú opisuje ako  veľmi praktickú osobu, húževnatú, pracovitú, skromnú, ale prísnu a kritickú na seba, no v konečnom dôsledku skromná,“

 

Diela Marie Bartuszovej. www.artmuseum.pl

 

List so štyrmi známkami

Zajtra Slovenská pošta vydá sériu dvoch poštových známok s umeleckými dielami Ester Šimerovej-Martinčekovej a Marie Bartuszovej v nominálnych hodnotách 1,40 eura, uviedla pre TASR hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

"Poštová známka UMENIE: Ester Šimerová-Martinčeková (1909–2005), s rozmermi 44,4 x 54,4 milimetrov, vrátane perforácie, vychádza vo forme upraveného tlačového listu so štyrmi známkami," uviedla hovorkyňa pre TASR, pričom na známke je zobrazené autorkine dielo Šachová kompozícia (1931) zo zbierok Slovenskej národnej galérie.

"Súčasne s poštovou známkou bude vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 24.10.2016 a domicilom mesta Liptovský Mikuláš. Motívom prítlače FDC obálky je zobrazenie diela Ester Šimerovej-Martinčekovej Ľudová madona (1948) zo zbierok Galérie mesta Bratislavy. Motívom FDC pečiatky je taktiež jedno z jej diel," dodala. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky a FDC, ako aj rytiny poštovej známky a FDC, je František Horniak. 
 

Maria Martuszová.

 

Známka i obálka

Poštová známka UMENIE: Maria Bartuszová (1936–1996) rovnakých rozmerov vychádza taktiež vo forme upraveného tlačového listu so štyrmi známkami s autorkiným dielom Bez názvu (1985–1987).

"Súčasne s poštovou známkou bude vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 24.10.2016 a domicilom mesta Košice. Motívom prítlače FDC obálky je zobrazenie diela Marie Bartuszovej Malý škrupinový reliéf (1985) zo zbierky Východoslovenskej galérie v Košiciach. Motívom FDC pečiatky je skica škrupinového motívu z pozostalosti umelkyne," vysvetlila hovorkyňa.

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky a FDC v líniovej rozkresbe, ako aj výtvarného návrhu FDC pečiatky, je akademický maliar Rudolf Cigánik. Autorom rytiny poštovej známky a FDC je akademický maliar Rudolf Cigánik.

 

Prečítajte si aj Bola živlom, ktorý volali kométa. Prvá slovenská astronómka sa narodila pred 100 rokmi