WASHINGTON, BRATISLAVA. Protest sa začal v Sydney a najviac žien na neho prišlo vo Washingtone. Ženské aktivistky zvolali protest proti nenávisti voči ženám, násiliu rasizmu, homofóbii a náboženskej netolerancii. Iba deň po inaugurácii nového prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v predvolebnej kampani urážal ženy a útočil na nich.

Na Pochod žien prišlo niekoľko stotisíc ľudí, hlavne žien. Čísla sa pohybovali od 200 tisíc ľudí do pol milióna ľudí. Washington tak zažil jedno z najväčších protestných zhromaždení za posledné roky. Ľudí v uliciach malo byť viac ako ich bolo v deň inaugurácie Donalda Trumpa.  

Veľký počet demonštrantov znemožnil pôvodný plán pochodovať k Bielemu domu. Účastníkov napokon vyzvali, aby sa na trasu vydali postupne po skupinách a alternatívnymi trasami. 

 

 

Protesty aj v Európe

Protesty boli aj v mnohých ďalších amerických mestách, podľa organizátoriek bolo ďalších 300 iných demonštrácií za práva žien. Protestovalo sa aj v európskych mestách, v Londýne, Paríži, v Berlíne, ale aj v Prahe.

Vo Washingtone sa davu prihovorilo takmer 50 rečníkov a rečníčok, medzi nimi známe osobnosti ako herečky Judy Ashley, Scarlett Johansson, speváčky Cher Katy Perry, režisér Michael Moore. V dave bolo vidieť ružové tričká a čiapky, mnoho transparentov pripomínalo Trumpove urážky z kampane.

Pochod žien podporila aj Hillary Clintonová, ktorú vo vlaňajších prezidentských voľbách porazil Trump. 

 

 

Washington vedie žena

„Prezident nie je Amerika. Jeho kabinet nie je Amerika. Kongres nie je Amerika. Amerika sme my a my sme tu a nikam nepôjdme,“ povedala podľa AFP herečka America Ferrerová, ktorej rodičia prišli z Hondurasu. „Toto je len prvý deň nášho hnutia,“ dodala.

Prišli aj právničky za ženské práva Gloria Steinem ako aj občianska aktivistka Angela Davis, tiež politici a političky. „Som tu, aby ste vedeli, že Washington má na čele ženu,“ povedala podľa AFP washingtonská starostka Muriel Bowserová. Vyhlásila, že hovorí v mene všetkých žien zvolených do verejných funkcií, ktoré sa cítia byť ponižované či nespravodlivo hodnotené.

 

 

Prečítajte si aj Robte chyby, máte na ne právo, radia Bushove dcéry Obamovým