Poznáte to. Internet je zaplavený inzerátmi na jazdené autá a jazdeniek sú aj plné autobazáre. Pre mnohé ženy je však stále málo predstaviteľné, že by si mohli na vlastnú päsť vybrať auto bez, ako sa hovorí, technickej podpory chlapa.

„Pritom, podľa našich skúseností, práve ženy dokážu mať oveľa jasnejšiu predstavu, aké auto potrebujú, alebo po akom túžia. V rodine mávajú zásadné slovo vo výbere,“ povedal Martin Babulic, riaditeľ spoločnosti Auto poradca. Podľa neho by sa mohli ženy osmeliť a nebáť sa prísť si pozrieť vytúžené auto samé. Všetky technické detaily môžu prenechať na auto poradcov, ktorí jazdenku dôkladne preklepnú po technickej či právnej stránke.

Ženy majú podľa Martina Babulica výborný cit pre pragmatizmus vo svojom výbere auta. „Pre každého je prirodzene lákavé kúpiť si to, po čom túži, povedzme červený športiak. No pri predstave, že by sa doň mala zmestiť celá rodina a absolvovať v ňom rodinný výlet či dovolenku, zvíťazí pragmatizmus. Napríklad kúpou pohodlného kombi.“

 

 

Pragmatické ženy  

Keď už si však prídu vybrať auto ženy, ide najčastejšie o singles dámy. Často si berú k auto poradcovi na pomoc kamaráta alebo rodinného príslušníka mužského pohlavia, lebo veď „muži tej technickej hatmatilke rozumejú najlepšie“. Podľa Martina Babulica však majú ženy možno až prílišný rešpekt pred technickými detailami spojenými s kúpou jazdeného auta. „Ako by sa ostýchali popísať svoje predstavy vlastným štýlom, vlastným jazykom.“

Podľa jeho skúseností, ženy síce nevedia presne pomenovať napríklad kubatúru alebo vybavenie. „Vždy však celkom presne vedia, čo nechcú a celkom dobre tušia, aké auto by chceli a svojej predstavy sa držia. Auto poradca je tu na to, aby tieto požiadavky dokázal pochopiť, vybrať a preveriť to správne auto.

 

 

Chcú spoľahlivé auto, čo ich nezradí

Podľa Martina Babulica ženy bazírujú na tom, aby ich auto takpovediac „niekde nenechalo visieť“. Vedia totiž, že potom ich čaká tortúra s odťahom, následnou návštevou servisu a s tým spojených mnoho nepríjemností. Hľadajú preto v prvom rade čo najspoľahlivejšie auto, aj na úkor napríklad výkonu či iných parametrov, ktoré pre mužov majú priam magnetickú príťažlivosť. „Auto preverujeme naozaj dôkladne a kupujúcej všetky plusy a mínusy zrozumiteľne vysvetlíme.“

Aby sme si však nemysleli, že ženy sú len pragmatičky, vedia sa rozhodovať aj srdcom. Martina Babulica raz oslovila mladá slečna, ktorej snom bolo vlastniť auto značky Mini Cooper. Aj keď ju okolie odhováralo nad jej výberom, ona sa držala zásady, že prvé auto v živote musí byť jej srdcovou záležitosťou.

„Odmalička som chcel vlastniť motorku Harley Davidson. Núkali mi inú značku za tretinovú cenu no ja som sa držal svojho sna a som veľmi spokojný. Aj preto som klientke úplne rozumel a našli sme jej skvelé Mini. Je spokojná a aj dnes vám povie, že jej autíčko nemohlo byť lepšie,“ uzatvára auto poradca.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.autoporadca.sk.

 

 

Prečítajte si aj Kúpiť si auto sama už nie je výnimka. Trhom s autami začínajú hýbať ženy