Neviem, či by som niekedy sama siahla do preplnených políc kníhkupectiev pre knihu Svetlo medzi oceánmi od M.L. Stedmanovej. Autorka neznáma, názov zaváňa takým poetickým rozdumovaním nad svetom a reklamnú informáciu na obale, že ide o vynikajúcu knihu, ktorá chytí za srdce napíše takmer každé vydavateľstvo. Ale keď už sa raz objavila pod vianočným stromčekom, pustila som sa do nej. A nepustila som z ruky do posledného riadku. Bola to druhá kniha po Chalúpke strýčka Toma, ktorá ma dokázala rozplakať. Silný a dojemný príbeh Austrálčanky Isabel o životnej dileme matky, neopustil moju hlavu ešte niekoľko dní po jej dočítaní. Dlhé hodiny som rozmýšľala o rozhodnutí, ktoré v knihe urobila a trápila som sa otázkou, čo by som na jej mieste urobila ja. Dodnes to nemám jednoznačne vyriešené. Pochopia najmä matky.

Isabel z románu Svetlo medzi oceánmi je súčasťou môjho zoznamu veľkých knižných hrdiniek ako Anna zo zeleného domu, Scarlett O´Hara či Anna Karenina, aj keď ju asi nepozná zďaleka toľko čitateľov. Knihu som posunula všetkým kamarátkam a všetky do jednej plakali a  dlho premýšľali. A posunuli ďalej.

Posuňte nám aj vy svoje tipy na knihy, ktoré možno nelámu rekordy predajnosti, ale chytili vás za srdce, oslovili, rozplakali, zaujali, inšpirovali, ovplyvnili. Ženy v meste a na dedine milujú čítanie a čas na dobrú knihu je stále vzácnejší. Váš dobrý vkus nám môže pomôcť odhaliť ukrytú kvalitu. Vaše tipy nám posielajte na adresu zenyvmeste@gmail.com. Napíšte nám názov knihy, autora a dôvod prečo považujete túto knihu za výnimočnú. Všetky inšpirujúce tipy uverejníme a odmeníme dobrou knihou.

 

Tri knižné tipy na marec od vydavateľstva Noxi

Curtis Sittenfeld – American wife. Príbeh prvej dámy USA.

 

Portrét ženy, ktorá si celý život vyčíta autonehodu, pri ktorej zahynula jej tínedžerská láska.
Je to príbeh o žene, ktorá svojho muža miluje ako manžela, no nenávidí ako politika a svoj život vymenila za rolu dokonalej prvej dámy. Román American wife vyvolal v Spojených štátoch krátko po svojom vydaní búrlivé ohlasy čitateľov, ktorí v postave Alice ihneď spoznali Lauru Bushovú.

 

John Perry – Umenie prokrastinácie

 

 

Prokrastinácia je nový trend, ktorý si vo svete získal obrovskú popularitu a konečne prenikol aj na Slovensko. Možno sa vám to bude zdať paradoxné, ale funguje to: množstvo vecí môžete vybaviť tým, že ich odložíte. Umenie prokrastinácie je úžasný spôsob, ako sa vyhnúť práci a nemať pri tom výčitky svedomia.

John Perry napísal zábavného sprievodcu efektívnym zaháľaním, otáľaním a ničnerobením. Lebo priznajme si to – často radšej odkladáme dôležité veci a termíny, lebo sa nám do nich práve nechce a zabíjame čas surfovaním na internete, smskovaním či kávičkovaním.

 

Lauren A. Rothman: Biblia štýlu

 

 

Po rokoch praxe  v módnej brandži napísala Lauren A. Rothman ozajstnú Bibliu štýlu. Tá pomôže každému, kto sa pohybuje v profesionálnom prostredí – od praktikantov po generálnych riaditeľov, od predsedníčky rodičovského združenia po vedúcu predstavenstva. Jediný kúsok odevu alebo doplnok dokáže zdôrazniť, kto ste a čo chcete. Dajte si preto záležať, aby ste pri každej príležitosti zvolili ten správny outfit so správnymi doplnkami, ktoré podčiarknu vašu osobnosť a ambície.