Niekoľkokrát som úvodný stĺpček prepísala. Veď má byť prvý! Musí byť výstižný, nesmie nikoho vystrašiť ani odradiť, má inšpirovať, vzbudiť pozornosť a chuť veci meniť. Má povedať, aké budú Ženy v meste.  

Prepisovala som ho podľa toho, ako mi práve bolo. Ako som o Ženách v meste premýšľala ja a ako o nich premýšľali iní.

Niektorí premýšľajú v narážkach. Buď budú Ženy v meste lifestylové a to tu už bolo. Alebo to budú feministky a to tu nebude. Nijaký extra priestor medzi tým. Buď varíte, chic sa obliekate a milujete alebo nevaríte, módou pohŕdate a nenávidíte.

Ja som sa za posledné tri mesiace so Ženami v meste stretla. A niektoré žijú na dedine, len aby bolo jasné. Sú vzdelané a ambiciózne, ale aj nespokojné a odhodlané to zmeniť, či nešťastné a bezmocné. Starajú sa o deti, manžela i o svoj zovňajšok. Neustále bojujú s časom a snažia sa vyniknúť vo všetkom, čo robia. Nevychvaľujú sa, väčšinou trpezlivo čakajú, až to niekto ocení. A snažia sa pri tom usmievať. Aj vtedy, keď sa im muži v ich profesiách namiesto ocenenia za to, čo urobia dobre, odvďačia tým, že im pochvália pekný zadok.

Po príbehu denníka SME, ktorý som mala tú česť prežívať od jeho zakladateľa Karola Ježíka až po Pentu, som za posledné týždne zažila rovnakú vlnu energie. Od mojich kolegýň a kolegov až po nečakané množstvo čitateliek a čitateľov, ktorí súhlasia s tým, že viac ako 25 rokov po páde komunizmu je čas hovoriť otvorene a vecne o problémoch žien i mužov v spoločnosti. Hovoriť o faktoch pri ženách a o emóciách pri mužoch, ktorí si nemyslia, že kariéra je jediné, čo ich napĺňa.

Preto vznikol tento ženský web. Písať bude o ľuďoch, ktorí nechcú robiť niečo len preto, že im to predpisujú pohlavie, predsudky, zaužívané rozmýšľanie, tradície alebo len nepríjemný sused.

Nie s emóciami a už vôbec nie s nenávisťou PROTI niečomu. Ale s faktami, číslami, prieskumami či analýzami za NIEČO.

Vstupujem do najrizikovejšieho obdobia môjho života a hoci občas panikárim, či to všetko vyjde, cítim sa nesmierne slobodne, pretože som stretla za krátky čas veľa profesionálok a profesionálov, ktorí hovoria ako sa veci dajú a nie ako sa nedajú urobiť.

Na tomto mieste sa ich každý deň bude pravidelne striedať sedem. Na každý deň v týždni jedna žena, jeden názor, jeden pohľad na spoločnosť, na to, čo sa darí a čo nefunguje. Plus stĺpček Ženy na dedine. Cez deň budú naše autorky hovoriť o postavení žien, o ich vplyve na firmy i na spoločnosť, o ich záujmoch a koníčkoch i o tom, čo sa deje doma a vo svete. Plus rozhovor so zaujímavými osobnosťami. Tak, aby ste si večer s nami mohli povedať, že máte prehľad.

Neviem, ako budú o novom webe rozmýšľať iní, ale ja verím, že Ženy v meste budú skutočné. Preto som si povedala, že hoci je ten stĺpček prvý, nemusí byť výstižný, môže vystrašiť i odradiť, nemusí inšpirovať, vzbudiť pozornosť či chuť veci meniť. Nemusí hneď od začiatku nasadiť latku tak, že to budú super ženy. Tie skutočné sú oveľa zaujímavejšie.

V meste i na dedine.

Foto - shutterstock