BRATISLAVA. Herec Maroš Kramár, spevák Robo Papp, herečka Karin Haydu, moderátorka Kvetka Horváthová a ďalšie známe tváre včera vysadli v Bratislave na bicykle, aby pomohli. Slávni kuriéri sa zapojili do charitatívneho podujatia MISIA 05 už piatykrát.

„Podarilo sa nám prekonať rekord, vyzbierali sme viac ako minulé roky. Navyše, tento rok sa do MISIE zapojilo veľa nováčikov, čomu sa veľmi teším, povedal ambasádor projektu Nikita Slovák.

 

Pomohli sme aj Martinke Digasovej. 

 

Martinovi i Sofii

Pomoc z tohtoročnej MISIE 05 poputuje Martinovi Kováčikovi (14) z Prievidze, ktorý potrebuje nové chodítko. Martinovi diagnostikovali detskú mozgovú obrnu, ku ktorej sa pred niekoľkými rokmi pridružila epilepsia. Chlapček má postihnuté končatiny, nedokáže sedieť, chodiť a dokáže povedať len pár slov. „Martinka musím plienkovať, každý deň ho nosím do špeciálnej školy. Martin z roka na rok rastie a z chodítka už vyrástol. Preto potrebujeme nové.  Čím je starší, tým viac je pre mňa namáhavé ho dvíhať,“ hovorí jeho mama Iveta Kováčiková.

Sofii Langovej (17) z Trnavy tiež diagnostikovali detskú mozgovú obrnu. Keďže rodina býva na druhom poschodí domu, ktorý nemá výťah, Sofiu je náročné vynášať na rukách. Aj preto by jej pomohol schodolez alebo stoličkový výťah. „Takáto pomoc pre nás znamená veľmi veľa. To, čo je pre druhých často samozrejmosťou, pre Sofiu nie je jednoduché. Každý deň ju vozíme do školy alebo von a tým, že je na vozíku, sú pre ňu schody veľká bariéra,“ hovorí jej mama Gabriela Langová.  

 

MISIU 05 prijal aj prezident Andrej Kiska. 

 

Projekt vznikol v Česku

Tobias Labaj (3) z Bratislavy sa narodil predčasne. od svojho narodenia musel podstúpiť niekoľko náročných operácií. Chlapec trpí diagnózami ako hydrocefalus, detská mozgová obrna a ťažké poškodenie zraku. Výťažok z MISIE 05 poputuje aj jemu na rehabilitačný pobyt, ktorý by bol inak finančne náročný. Tobias ho už absolvoval niekoľkokrát a zakaždým sa dostavili výsledky.

Vyzbierané peniaze z MISIE 05 poputujú na zakúpenie zdravotníckych pomôcok aj ďalším deťom – Natálii Majerovej (10) s diagnózou detská mozgová obrna, Želke Cibuľkovej (30) so sklerózou multiplex, Martine Dugasovej (3) s diagnózou hypotómia, Nikolete Graňákovej, ktorá je v ťažkej sociálnej situácii a ďalším. Za uplynulé roky sa v MISII 05 vystriedalo takmer 200 známych tvárí, ktoré vyzbierali 40-tisíc eur a pomohli 30 deťom.

Známe osobnosti doručovali certifikáty v hodnote 10 alebo 50 eur, prípadne viac. Cenu za najviac najazdených kilometrov vyhrala úspešná slovenská plavkyňa Karin Tomečková.

Projekt Misia vznikol v susednom Česku. Jej autormi je herec Petr Forman a majiteľ kuriérskej spoločnosti David Voverka. Tí sa inšpirovali známym českým filmom Vratné láhve. A boli to práve oni, čo požiadali scenáristu a režiséra Nikitu Slováka, aby projekt šíril aj na Slovensku.

Hablovičová sa do projektu zapája od prvého ročníka. „Misia je moja srdcová záležitosť. Zapájam sa do nej, pretože spolu s ďalšími môžeme adresne pomáhať konkrétnym deťom, ktoré to naozaj potrebujú,“ hovorí. Počas uplynulých ročníkov sa jej neraz stalo, že si ju ľudia objednali ako prekvapenie, dodáva. Priznáva, že bicyklovať celý deň po bratislavských cestách je náročné. Ide však podľa nej o to vyzbierať pre deti, čo najviac peňazí.

 

Pomoc pre Sofiu Langovú.