PJONGČANG. Do histórie olympiády sa zapísala už tým, že sa postavila na štart pretekov na lyžiach i na snowboarde. Teraz v oboch športoch získala zlato. 

Česká snoubordistka Ester Ledecká triumfovala v Pjongčangu v paralelnom obrovskom slalome, keď vo finále zdolala Nemku Selinu Jörgovú. Pred týždňom senzačne zvíťazila v super-G.

Este Ledecká na snowboarde.  Foto - TASR

 

Prepísala históriu žien

Ledecká sa tak stala prvou ženou, u mužov sa to podľa MF Dnes v minulosti podarilo dvakrát a to pred takmer sto rokmi. Bolo to v behu na lyžiach a v severskej kombináci. Nór Thorleif Haug to dokázal na premiérových ZOH v Chamonix 1924, o štyri roky neskôr to v St. Moritz zvládol aj jeho krajan Johan Gröttumsbraaten.

Ledecká po šokujúcom triumfe v alpskom lyžovaní v super-G vybojovala v Pjongčangu aj druhú zlatú medailu v disciplíne, v ktorej je kráľovnou. V paralelnom obrovskom slalome nenašla premožiteľku už v kvalifikácii a následne ani v osemfinále, štvrťfinále, semifinále i finále.

 

 

Ledecká: Len jazdím z kopca

Dvadsaťdvaročná "obojživelníčka" v paralelnom OS postupne vyradila obhajkyňu zlata Kummerovú, majsterku sveta v paralelnom slalome Ulbingovú i druhú ženu Svetového pohára Hofmeisterovú. Vo finálovej jazde viedla od prvých bránok, najprv o 15 stotín, potom o 28 a keď cieľom prešla o takmer pol sekundy skôr ako Jörgová, radosť prepukla naplno.

"Mám z toho obrovskú radosť. Musím sa poďakovať všetkým, ktorí sa o mňa starajú, celému tímu. Ja už len jazdím z kopca," povedala Ledecká v rozhovore pre Českú televíziu. Dvojnásobnú olympijskú šampiónku čaká po návrate z Pjongčangu veľkolepé privítanie na Staromestskom námestí v Prahe. "Dopočula som sa, že sa zídeme na Staromáku. Zatiaľ neviem kedy, ale určite tam budem, tak príďte!," vyzvala Čechov.