Vo veku 75 rokov zomrel známy slovenský herec Stanislav Dančiak. Podľa TV JOJ zomrel v sobotu večer v nemocnici. Informáciu pre TASR potvrdila hovorkyňa Slovenského národného divadla (SND) Izabela Pažítková.

Dančiak mal dlhodobo zdravotné problémy, bojoval s cukrovkou. Od roku 1990 bol i napriek zákernej chorobe, ktorá ho pripravila o zrak, členom Činohry Slovenského národného divadla a jedným z najväčších slovenských hereckých velikánov, známym svojím komediálnym talentom, pohotovou improvizáciou a dynamickým prejavom. Posledné roky bol odkázaný na pomoc najbližších. 

 

Dančiak hral, aj keď prišiel o zrak

Stano Dančiak sa narodil 26. októbra v Bratislave v roku 1942. Vo svojom rodisku aj študoval, najprv Strednú zdravotnú školu, odbor zubný laborant, neskôr Vysokú školu múzických umení, ktorú absolvoval v rokoch 1961-1965.

Už počas štúdia VŠMU i po jeho skončení hral v Slovenskom národnom divadle, v ktorom dal po čase aj s priateľmi výpoveď a spolu s nimi sa podujal na založenie Divadla na Korze. V ňom pôsobil od roku 1969 až do jeho zatvorenia v roku 1971. V rovnakom roku bol pridelený na Novú scénu, kde pôsobil dvadsať rokov.

Obsadzovaný herec si získal priaznivcov nielen na divadelných doskách, ale aj v množstve filmov. Z bohatej filmografie Stana Dančiaka možno spomenúť rozprávku Zločin slečny Bacilpýšky (1970), historickú snímku Skrytý prameň (1973), kultovú komédiu Sebechlebskí hudci (1975), životopisnú drámu Svědek umírajícího času (1990), film Rivers of Babylon (1998) alebo drámu Dážď padá na naše duše (2002).

 Na televíznych obrazovkách zaujal napríklad v tituloch Jožko Púčik a jeho kariéra (1983), Veľká rošáda (1988), Rozmar starej dámy (1990), Pod vládou ženy aj na svitaní (1993) alebo Kráľovská hra (1999). S Mariánom Zednikovičom vytvoril nezabudnuteľnú dvojicu v minigroteskách Lord Norton a sluha James (2002). Zahral si napríklad aj v známych seriáloch Lekár umierajúceho času (1983) a Alžbetin dvor (1986).

„Dostal som veľa pekných postáv a zahral som si do sýtosti. V Národnom mi bolo dobre a dobre mi je tam dodnes, lebo napriek tomu, že som značne hendikepovaný herec, ešte stále som členom súboru,“ povedal podľa Pravda.sk Dančiak, ktorý pred niekoľkými rokmi prišiel o zrak.

 

Dančiak bol známy dabingový hlas

Bol taktiež nenapodobniteľným dabingovým hercom. Svoj hlas, ktorým tešil slovenského diváka stihol prepožičať seriálu z americkej produkcie s názvom ALF, animovanej postavičke Jurošíkovi a tiež inšpektorovi Derrickovi v seriáli zo sedemdesiatych rokov.

Stano Dančiak bol ženatý a mal tri deti. Získal cenu Zväzu slovenských spisovateľov a dramatických umelcov. Z rúk prezidenta Slovenskej republiky si v roku 2003 prevzal štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. V roku 2011 bol uvedený do Siene slávy počas galavečera televíznej diváckej ankety Osobnosť televíznej obrazovky (OTO).