Vo veku 99 rokov zomrel v piatok britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II. Oznámil to Buckinghamský palác, informujú svetové agentúry i britské médiá. V júni by oslávil 100 rokov.

Zomrel princ Philip 

"S hlbokým zármutkom Jej Veličenstvo kráľovná oznamuje smrť svojho milovaného manžela, Jeho kráľovskej výsosti princa Philipa, vojvodu z Edinburghu," píše sa vo vyhlásení paláca. "Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno pokojne na Windsorskom zámku," dodal palác s tým, že ďalšie informácie zverejnia v náležitom čase.

Prečítajte si

Princ Philip tento rok strávil mesiac v nemocnici, kde podstúpil zákrok z dôvodu problémov so srdcom, a po prepustení 16. marca sa vrátil na Windsorský zámok.

Princ Philip bol najdlhšie slúžiacim partnerom 

Philip, ktorý sa s budúcou kráľovnou Alžbetou oženil v roku 1947, bol najdlhšie slúžiacim životným partnerom britského panovníka v dejinách a súčasne najstarším mužským členom kráľovskej rodiny všetkých čias.

Philip stretol prvý raz Alžbetu, keď sa ako 13-ročný zúčastnil na svadbe svojho bratranca. Alžbeta, jeho neskoršiu manželka, mala vtedy 8 rokov. Neskôr sa videli na pôde univerzity pre kráľovské námorníctvo a počas druhej svetovej vojny si dopisovali.

Na snímke z 18. novembra 2007 v sídle Broadlands na juhu Anglicka britská kráľovná Alžbeta II. a britský princ Philip pri príležitosti výročia  diamantovej svadby. V tomto sídle Alžbeta a Philip v novembri 1947 strávili svadobnú noc. Foto - TASR/AP

Zomrel Princ Philip. Mal pohnutý život

Princ Philip, ktorý sa narodil 10. júna 1921 na gréckom ostrove Korfu, bol synom gréckeho a dánskeho princa Andreasa a princeznej Alice von Battenberg.

Po tureckom víťazstve v grécko-tureckej vojne v roku 1922 jeho otca vyhnali z rodnej krajiny. Vtedy 18-mesačný Philip sa s rodičmi plavil v kolíske z debničky na pomaranče na palube britského krížnika Calypso k brehom Francúzska. Rodina sa usadila v Paríži, kde Philip navštevoval americkú školu (The American School of Paris). Od roku 1936 študoval v Nemecku, neskôr v Škótsku, kam sa škola presídlila pod tlakom silnejúceho nacizmu.

Na archívnej snímke z 22. novembra 1971 britský herec Roger Moore (vľavo) a britský princ Philip v Londýne. Foto - TASR/AP

Počas druhej svetovej vojny bol princ Philip v Britskej námornej akadémii a slúžil na vojenských lodiach na Srí Lanke, v Austrálii a v Egypte. V roku 1944 zomrel Philipov otec. Jeho matka trpela duševnou chorobou. Osud rodiny nepriaznivo ovplyvnil aj fakt, že tri Philipove sestry boli vydaté v Nemecku za šľachticov, ktorí podporovali Adolfa Hitlera. Štvrtá sestra Cecilie zahynula pri leteckej havárii.

Svadba s Alžbetou

Princ Philip požiadal Alžbetu o ruku už v roku 1946, snúbenci však museli čakať, kým nevesta dovŕši 21. rok svojho života. Stalo sa tak 21. apríla 1947. Philip s Alžbetou sa následne zasnúbili 6. júla 1947. Philip sa vzdal všetkých svojich titulov, ktoré ho spájali s nemeckými koreňmi a prijal meno matky Battenberg v poangličtenej forme Mountbatten. Prestúpil tiež z pravoslávnej do anglikánskej cirkvi.

Na archívnej snímke z 20. novembra 1947 britská korunná princezná Alžbeta a jej manžel vojvoda z Edinburghu pózujú po sobáši v Buckinghamskom paláci v Londýne. Foto - TASR/AP
 

Svadba s budúcou kráľovnou Alžbetou sa konala 20. novembra 1947 vo Westminsterskom opátstve a prostredníctvom prenosu BBC ju sledovalo 200 miliónov divákov. Jeho sestry a ani nikto z nemeckých príbuzných sa na svadbe nezúčastnil, no jeho matka na ňu napriek zdravotným problémom prišla. Princ Philip sa stal vojvodom z Edinburghu a prijal tituly Jeho kráľovskej Výsosti a britského princa.

Od nástupu Alžbety II. na trón plnil princ Philip dôležité poslanie. Sprevádzal kráľovnú na oficiálnych cestách po celom svete, viacerých zahraničných návštev sa zúčastnil aj sám.

Princ Philip mal zmysel pre humor

Vojvoda z Edinburghu si získal povesť energického a priamočiareho muža so svojským zmyslom pre humor a ostrým jazykom. Britskí novinári Ashley Walton a Phil Dampier vydali 100-stránkovú knihu jeho zábavných citátov ako ocenenie jeho zmyslu pre humor.

 Princ Philip, vojvoda z Edinburghu (vľavo), Silvia Gašparovičová, britská kráľovná Alžbeta II. a prezident Ivan Gašparovič počas oficiálnej štátnej večere podávanej prezidentom a jeho manželkou 23. októbra 2008 v bratislavskej Redute. Foto TASR - Pavel Neubauer
 

V októbri 2008 britský kráľovský pár navštívil Slovenskú republiku. Počas návštevy na Hrebienku vo Vysokých Tatrách sa princ Philip živo zaujímal o profesiu vysokohorských nosičov.