Vo veku 77 rokov zomrel na infrakt Ľubomír Roman herec, politik a prvý predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Pre TASR to potvrdili z Úradu BSK. Upozornil na to portál noviny.sk.

Zomrel Ľubo Roman, herec a politik

Roman pôsobil dlhé roky ako herec divadla Nová scéna v Bratislave. Bol tiež poslancom Národnej rady (NR) SR a ministrom kultúry za vlády Jozefa Moravčíka. V roku 2001 sa stal prvým predsedom BSK.

Málokedy sa narodí človek, ktorý by zanechal taký silný odkaz na toľkých frontoch. Na úmrtie herca, politika a prvého predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Ľubomíra Romana zareagoval súčasný šéf kraja Juraj Droba. Jeho úmrtie označil za veľmi smutnú správu.

Pripomenul, že silný odkaz zanechal ako herec na divadelných doskách, ako prvý porevolučný riaditeľ divadla Nová scéna či ako zakladateľ jedného z prvých súkromných divadiel – Divadla West, ale tiež ako poslanec Národnej rady SR i minister kultúry. Zabúdať podľa Drobu netreba ani na jeho pôsobenie ako prvého predsedu BSK.

Ľubomír Roman zomrel

"Ukázal, aká dôležitá je krajská samospráva. Ozdravoval školstvo, kultúru, skvalitňoval zdravotníctvo. Upozorňoval na dôležitosť eurofondov dávno pred tým, ako sme prvé získali," napísal na sociálnej sieti Droba s tým, že ho "kopírovali" aj ostatné samosprávy.  

Niekdajší predseda BSK Vladimír Bajan, ktorý na post šéfa kraja nastúpil v roku 2005 práve po Romanovi, skonštatoval, že hoci boli politickými konkurentmi v krajských voľbách, ostali kolegami i priateľmi.

Ľubomír Roman, známy ako Ľubo Roman, sa narodil 12. apríla 1944 v Malackách. V 13 rokoch prišiel o oboch rodičov, vyrastal so starším bratom a s mladšou sestrou. Už ako 14-ročný dostal prvú príležitosť na striebornom plátne. Režiséri Frigyes Bán a Vladislav Pavlovič ho obsadili do epizódnej roly v obľúbenom slovensko-maďarskom filme Dáždnik svätého Petra (1958).

Profil Ľuba Romana

Krátko potom mu Štefan Uher ponúkol úlohu vo filme My z deviatej A (1961) a v dnes už legendárnej snímke Slnko v sieti (1962). Podľa filmovej kritiky sa Ľubo Roman ako predstaviteľ Petra, letnej lásky hlavnej ženskej postavy Bely, podpísal pod sviežosť a originalitu kultového filmu.

Ľubo Roman vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Ako 25-ročný sa objavil v psychologickej dráme Od štvrtka do zmŕtvychvstania (1969) nakrútenej podľa divadelnej hry Atentát, ktorej autorom bol Leopold Lahola. Sympatický herec sa tiež stal jednou z postáv v televíznej inscenácii románu francúzskeho spisovateľa Victora Huga s názvom Lucrezia Borgia (1974).

Patril k najobsadzovanejším televíznym a filmovým hercom. Roky pôsobil v divadle Nová Scéna, kam ho zavolal starší kolega a vtedajší šéf divadla Ján Klimo. Z množstva filmov možno spomenúť komédiu Stratená dolina (1976), Hody (1987) alebo Mercadet (1988).

V 90. rokoch 20. storočia sa Ľubo Roman stal riaditeľom Novej scény. Neskôr si otvoril vlastné divadlo West. V dočasnej vláde Jozefa Moravčíka od 15. marca do 13. decembra 1994 pôsobil ako minister kultúry. V predčasných voľbách 30. septembra a 1. októbra 1994 ho zvolili za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). V roku 1995 klub KDH opustil a pôsobil ako nezávislý poslanec až do konca volebného obdobia v roku 1998.

Prvým predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sa stal v roku 2001. V roku 2004 kandidoval v prezidentských voľbách, ale vzdal sa kandidatúry v prospech Eduarda Kukana. V roku 2005 sa sumou 100.000 Sk pripojil k médiám, ktoré vypísali odmenu na odhalenie vraha 21-ročného študenta Daniela Tupého.

V penzióne Ľuba Romana strávil posledné roky svojho života herec a Romanov dlhoročný priateľ Pavol Mikulík, ktorý bol po porážke pripútaný na invalidný vozík.

Napriek podnikateľským aktivitám ostával Ľubo Roman verný hereckej profesii. Hral napríklad v snímke Pokoj v duši (2009) a v seriáloch Kriminálka Staré Mesto a Búrlivé víno. Svoj hlas prepožičal aj zahraničným hereckým osobnostiam prostredníctvom dabingu.