PRAHA. V nedeľu zomrela jedna z najvýraznejších tenisových osobností, wimbledonská víťazka z roku 1998 Jana Novotná. Niekdajšia druhá hráčka sveta podľahla ťažkej chorobe, mala len 49 rokov. Podľa BBC bojovala s rakovinou.   

Tenis bol pre ňu vášňou. „Na tenise som závislá. Aj deň bez neho by bol hrozný,“ povedala v rozhovore pre IDNES.cz

 

Američanka Martina Navrátilová (vpravo) a Češka Jana Novotná držia trofeje po víťazstve vo finále ženskej štvorhry seniorov na  grandslamovom turnaji Roland Garros v júni 2010 v Paríži. Foto - TASR/AP

 

Bronz z olympiády

Novotná vyhrala podľa agentúry TASR 24 turnajov WTA vo dvojhre, ďalších 76 pridala vo štvorhre. V roku 1997 triumfovala na šampionáte WTA Tour. Na OH 1996 v Atlante získala bronzovú medailu. 

Novotná v rokoch 1993 a 1997 neuspela vo wimbledonskom finále, v júli 1998 však na posvätnej tráve dosiahla najväčší úspech v kariére po triumfe nad Francúzkou Nathalie Tauziatovou. Svojim štýlom podanie -volej si získala priazeň fanúšikov po celom svete. 

 

 

Novotná bola veľkou inšpiráciou

"Jana bola veľkou inšpiráciou na kurte i mimo neho pre každého, kto ju osobne poznal. Jej hviezda bude navždy žiariť na ženskom tenisovom nebi. Naše myšlienku teraz smerujú k jej rodine," povedal pre bbc.com na margo bývalej svetovej dvojky výkonný šéf WTA Steve Simon.