Ukrajinská spisovateľka  Viktorija Amelinová (37) večerala 27. júna 2023 s delegáciou kolumbijských novinárov a spisovateľov v obľúbenom mestskom salóniku v pizzerii Ria Lounge v meste Kramatorsk, keď miesto zasiahla ruská raketa. Pizzeria bola plná ľudí. Počet obetí útoku sa zvýšil na 13, asi 60 ľudí bolo zranených.

Viktorija Amelinová zomrela po útoku

Amelinovú previezli do nemocnice v Dnipro, no svojim zraneniam podľahla. O jej smrti informoval ukrajinský PEN klub. Asociácia spisovateľov uviedla, že lekári "urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby jej zachránili život, ale rana bola, žiaľ, smrteľná".

"S veľkou bolesťou vám oznamujeme, že srdce spisovateľky Viktorije Amelinovej prestalo biť 1. júla," uviedla vo vyhlásení. "V posledných dňoch Viktorinho života bola po jej boku rodina a priatelia."

Aktivisti za ľudské práva označili útok za vojnový zločin. Ako uvádza BBC, Kramatorsk je pod kontrolou Ukrajiny, ale nachádza sa v blízkosti Rusmi okupovaných častí Ukrajiny.

Spisovateľka dokumentovala vojnové zločiny

Amelinová bola jednou z najznámejších ukrajinských mladých spisovateliek. Bola autorkou dvoch románov a detskej knihy, víťazkou Literárnej ceny Josepha Conrada a finalistkou Ceny Európskej únie za literatúru.

Po vypuknutí vojny začala dokumentovať vojnové zločiny pre organizáciu Truth Hounds, ktorá sa zaoberá ľudskými právami a dokumentuje vojnové zločiny na oslobodených územiach Ukrajiny.

Pracovala tiež s deťmi v blízkosti frontovej línie. Minulý rok objavila denník malého Volodymyra Vakulenka, ktorého ruské jednotky uniesli a zabili v meste Izjum krátko po invázii.

Ako uvádza ČTK, v češtine vyšli úryvky z autorkinho románu Novembrový syndrom a tiež poviedky Bezejmenní a Mariina predtucha. V slovenčine publikovala obrázkovú knihu Ktosi alebo Vodné srdce, ktorú tiež ilustrovala.