Dnes je ďalší piatok a ja chcem hovoriť o štvornohých bytostiach v našich, častokrát smutných životoch.  Pokojne sa môžem pustiť aj do tejto témy, pretože sa týka mnohých z nás, žijúcich v mestských bytoch, domoch...

O klišé, že rodičia kúpia svojim malých deťom na Vianoce, či iný sviatok napríklad psíka, vieme dobre. A vieme aj to, že niekedy sú rodičia menej zodpovední ako samotné deti a nedokážu zvieratku poskytnúť normálny netraumatický domov. Iba donedávna som takýto príbeh žila kvôli susedom aj ja a celá moja rodina.

Štyri roky sa krásne psíča nedočkalo lásky, pohladenia, ak si ho niektorý z domácich aj všimol, zaznievali iba príkazy: Ostaň, búda, nesmieš. Krásne  šteniatko sa menilo na smutného psíka a plač, aký sa zo záhrady pri veľkom dome denne rozliehal  po celom okolí,  bol takmer vždy  do plaču.

Ani sa napokon s malým, štvornohých psím chalankom  neskamarátili. Hoci ich denne vyčkával pri bránke, hoci aj v daždi a snehu vysedával, učupený pod kríčkami povedľa plota, aby nezmeškal prichádzajúce auto milovaných pánkov. Málilo sa im lásky, ktorú denne ponúkal,  pretože si ju jednoducho nevšímali.

Uplakané psíča už nie je naším susedom. Jeho prenikavý hlások  vo svojej hlave však počujem aj naďalej  a veruže... aj sa mi niekedy marí, že ozlomkrk beží  záhradou. Niekam ho odpratali a mne sa ťažko zmieruje s myšlienkou, že ľudia dokážu člena svojej rodiny tak jednoducho posunúť do inej. Cudzej. Nestarajú sa o jeho pocity, prežívania, žiale.

Vystresovaným a hyperaktívnym deťom pomáhajú stabilizovať myseľ zvieratká, žijúce s nimi v spoločnej domácnosti.

Citovo chladnejším deťom pomáhajú prebudiť lásku a cit  zvieratká, žijúce s nimi v spoločnej domácnosti. A takéto zvieratká pomáhajú aj starším ľuďom.  S psíkom treba chodiť na prechádzky, starať sa o jeho denný režim, jedlo, čerstvú vodu... Starší človek, inak takmer celkom bez pohybu, s psíkom pohyb má. A má s nim aj veľký citový vzťah, láskou naplnený život.

V nedeľu sme boli s našim jazvečíkom u veterinára a so svojou malou jazvečíčkou prišiel aj starší manželský pár.  Pán domáci psíča držal v náručí ako svätosť svätú a pani ho ustavične hladkala, naprávala dlhé ušiská... Psia slečna na nich hľadel s toľkou láskou...

O klišé, že rodičia kúpia svojim malým deťom na Vianoce či iný sviatok napríklad psíka, vieme dobre. Mnohí  rodičia však nepočítajú s tým, že v rodine jeho príchodom nastávajú celkom iné časy. Je to živý tvor so svojimi potrebami, nevyhnutnosťami... niekto sa postarať musí.  Napríklad... treba ho venčiť. Nemôže byť doma sám dlhšie, ako šesť hodín, potom začne vzlykať od strachu, že sa rodina  nikdy nevráti a zostane celkom bez milovaných pánkov.

Niektoré psíčatá sa z dlhej samoty a úzkosti začnú pocikávať.  V lete treba  zvieratku často vymieňať vodu, slnko v nej vymáča dlhé, žeravé vlasy a voda sa stane nepitnou. Ľudia si však myslia, a čože, je to len pes, nič sa nedeje. No deje sa. Aj pes a mačka a všetko živé na tomto svete potrebuje pitný režim. Ich tielka  sa rovnako, ako naše, ľudské, skladajú predovšetkým z vody.

Domáce zvieratká majú riadne povahy. Niektoré zvládnu viac, iné sú citlivé, veľmi naviazané na svoju rodinu, potom sú aj hašterivé, tiché... Ako ľudia. Každý pán by mal svojho štvornohého miláčika poriadne spoznať, aby spolu žili veselý, príjemný život.  Keď si rozumejú, keď sa rešpektujú, radosť mať doma štvornohého priateľa.     

 A nekupujme zvieratká od množiteľov.

Fenočky takých podnikavcov, čo sa podieľajú na čiernej ekonomike, lebo z príjmov za psíkov neplatia dane, sú znivočené, utrápené, ich zdravie je zdevastované. Musia majiteľovi zarábať , musia vrhať šteniatka toľko raz v roku, koľko uvládzu. Nuž a šteniatka sa síce tvária zdravo, v troch rokoch života však prepuknú všetky choroby a my prichádzame o radosť. Ak sme totiž  zodpovední a slušní, začíname behať po veterinároch, chceme zvieratku pomôcť. 

Nezodpovední a suroví ľudia napokon choré psíča vyhodia na ulicu, zbavia sa ho.

Najviac v celej tejto komplikovanej situácii, keď dokonca  náš zákon nechutne a klamlivo označuje  štvornohých priateľov za vec, môžeme pomôcť  my, ženy. Sme matkami, sme citlivejšie, empatickejšie, láskavejšie a máme na naše deti i partnerov vplyv.

Tak pekný víkend, dámy.