Ľudia začínajú behať z rôznych príčin. Niektorí, pretože chcú schudnúť, zabehnúť maratón alebo len zlepšiť kondíciu. Nech už je váš dôvod akýkoľvek, počas behania sa stretnete s rôznymi fyzickými či emocionálnymi zmenami. Prečítajte si, prečo by ste to mali aj tak skúsiť. 

Zlepšuje vaše zdravie

Pravidelný beh vám pomáha posilniť imunitný systém, znižuje riziko krvných zrazenín, zlepšuje vaše duševné zdravie, sebavedomie a kvalitu života. Posilňujete vďaka nemu šľachy, väzy a svaly, na ktoré sa silové tréningy často nezameriavajú. Zabraňuje tiež rednutiu kostí, čo je prevenciou proti osteoporóze. Berte vždy ohľad na svoje schopnosti a nikdy sa zbytočne nepreťažujte. Nezabúdajte ani na kvalitné bežecké topánky, ktoré stlmujú a upravujú došľap. 

Pomáha vám lepšie zvládať stres

Ak sa občas cítite unavení a vystresovaní, skúste behať. Prostredníctvom fyzickej aktivity sa vám do tela vyplavuje hormón šťastia, endorfín. Ten vám po fyzickej aktivite prináša radosť a uvoľnenie. Počas stresových chvíľ je práve beh na čerstvom vzduchu skvelou možnosťou na vyčistenie mysle. Tá si vďaka behu oddýchne a potom sa dokážete ľahšie nabudiť a pripraviť na aktivity, ktoré vás ešte čakajú.

Foto - unsplash.com

Beh pre kvalitnejší spánok

Trpíte často tým, že nedokážete zaspať? Skúste zaradiť do svojho dňa beh v popoludňajších hodinách. Po náročnom dni v práci vám pomôže poriadne sa unaviť. Vďaka tomu sa vám bude večer oveľa lepšie zaspávať, a vy si tak doprajete kvalitnejší spánok. 

Neodporúčame vám behať v neskorších večerných hodinách. Do tela sa vám totiž vyplavuje endorfín. Ten vám môže sťažiť alebo dokonca prekaziť vaše zaspávanie. 

Zlepšujete svoju kondíciu

Ak začnete behať viackrát do týždňa, vaše telo si postupne zvykne. Časom zvládnete bez problémov aj intenzívnejšie tempo a dlhšie vzdialenosti. Ak ste ale začiatočník, začnite pomalým tempom a postupne zvyšujte záťaž. Na začiatku môžete vyskúšať aj striedanie behu s chôdzou. Skúste sa mu venovať polhodinu trikrát týždenne a výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Foto - pexels.com

Budete disciplinovanejší

Behanie je náročnou skúškou vašej sebadisciplíny. Často sa vám totiž nebude chcieť behať, či už kvôli škaredému počasiu alebo vyčerpaniu. Keď sa však prekonáte, poďakuje vám nielen vaše telo, ale aj hlava. Vybudujete si tým návyk, ktorým posilníte svoju vôľu a naučíte sa byť viac disciplinovaní.

Na začiatku si však stanovte reálne ciele. Nechcete si to hneď na začiatku znechutiť. Preto začnite pomaly a postupne si pridávajte silnejšie tempo, záťaž a skúsiť môžete aj dlhšie vzdialenosti. Pamätajte, že disciplínu, ktorú si vybudujete pri behaní, dokážete neskôr využiť v rôznych sférach svojho života.