Lahodný bazový džem z čiernej bazy. Vyskúšajte overený recept z kuchyne portálu Ženy v meste. Sezóna dozretých plodov bazy čiernej vrcholí. Liečebné účinky čiernej bazy poznali už naši predkovia.

V knihe Magické rastliny Keltov autori uvádzajú, že kôra, plody, listy a kvety, každá časť tejto rastliny obsahuje silu a dobro, každá je plná požehnania. Vraj temné sily putujú cez konáriky a drevo do podzemia.

Lahodný bazový džem - fotorecept kliknite

Plody bazy čiernej obsahujú okrem cukrov aj kyselinu jablčnú, triesloviny, pektín, v čerstvom stave vitamín C, v šupke a v semenách vitamín A a skupinu vitamínov B - B1, B2, B6, B12, tiež kyselinu pantoténovú.

Džem z čiernej bazy som chcela robiť už minulý rok. Spoľahla som sa však na priateľku, ktorá má chalupu v neobývanom strede Slovenska, že mi dá vedieť, kedy dozreje.

Nedala, takže tohto roku som „vyhnala na čiernu bazu“ do lesa a na lúku manžela, kedže mám zranenú nohu. A manžel nesklamal. Mimochodom, táto vzácna rastlina rastie tuším všade na Slovensku, okrem Lomnického štítu.

Vyskúšajte aj recept na chutný bazový sirup od mamy

 

 

Bazový džem z bazy čiernej - ingrediencie

  •  cca 8 l očistených plodov bazy čiernej
  •  4 kg kryštálového cukru
  •  kyselina citrónová
  •  božská trpezlivosť a veľa voľného času

 

 

Príprava bazového džemu. Foto - Lucia Tomečková

 

Lahodný bazový džem - postup pri príprave bazového džemu

  1. Bazu očistíme od stopiek a listov a umyjeme v sitku pod tečúcou vodou. Až keď dostatočne uschne, postupne ju sypeme do hrncov a prekladáme cukrom. Hrubšia vrstva plodov a menšia vrstva cukru. Začneme čiernou bazou a končíme cukrom. Prikryjeme a necháme stáť najmenej do druhého dňa, najviac 24 hodín.
  2. V hrnci zmes premiešame a na strednom ohni privedieme do varu. Často to počas zohrievania premiešame. Ja mám elektrický sporák, zohrievam to postupne na 6 stupni z deviatich, keď zmes zovrie, zohrievanie nechám na 4 stupni a občas premiešavam. Baza aj cukor pustia šťavu, celý čas dávam pozor, aby mi to neprihorelo.
  3. Postupne odoberám na vedľajšiu širšiu panvicu, ktorú zohrievam na stupni 6,  4-5 naberačiek z vedľajšieho hrnca a nechám prejsť varom, až kým zmes nezhustne. Keď prejdem vareškou, musí sa na dne panvice vytvoriť akási pomyslená čiara.
  4. Pridám štipku kyseliny citrónovej a postupne napĺňam do fliaš. Okamžite zatváram a obraciam hore dnom na 10 minút. Po tomto čase je džem sterilizovaný. Fľaše obrátim späť a zabalím do deky do druhého dňa, aby bola sterilizácia dokonalá.

Rada pri príprave džemu z bazy čiernej

Pasírovať bazu čiernu, aby džem neobsahoval jadierka, neodporúčam. Pripravíte ho tak o významné vitamíny. Na čiernu bazu sa bez rukavíc a starého oblečenie ani nechystajte.

Tiež si zoberte vedrá, ktorých vám nebude ľúto, že už nikdy nebudú mať svoju pôvodnú farbu. Bazu čistite jednoznačne mimo bytu. Nielen preto, aby ste si ho nezašpinili, ale spoločnosť vám bude robiť aj množstvo hmyzu a chrobákov, ktoré by sa inak mohli u vás udomácniť.

Pri varení si dávajte pozor, aby ste každý hrniec miešali a obhospodarovali „vlastnou“ varechou a naberačkou. Inak by sa vám mohlo stať, že sa vám s láskou uvarený džem rýchlo pokazí. A nesnažte sa nič urýchliť, inak sa vám to vypomstí v stave pokazených džemov.

Dobrú chuť. 🌻

Vyskúšajte aj recept na chutný bazový sirup ako od mamy