Bábika Barbie sa zmení. Bude mať 33 nových variácií, ktoré budú viac kopírovať reálne ženy s rôznou farbou pleti, vlasov aj rôznych typom postavy. Od tej s plnými tvarmi cez vysokú až po drobnú. Výrobca legendárnej bábiky píše, že je to najväčšia zmena od roku 1959.

No, bolo načase. Od roku 1959 sa výrazne zmenilo nazeranie na ženu a súčasným dievčatkám, ak majú šťastie na rozumné okolie, už hovoria, že byť iná, svojská je in. Dnešné deti sú viac zvyknuté na diverzitu ako naša generácia, nemyslia uniformne a rovno vo svojich triedach stretávajú rôzne typy ľudskej rasy.    

To, že Barbie už nebude len modrooká blondínka s dlhými nohami, extraštíhlym driekom a výrazným poprsím je veľmi dobrá správa. Nielen preto, že dievčatkám nebude predkladaný len ťažko dosiahnuteľný, neprirodzený model krásy, ale aj preto, že si budú môcť nájsť bábiku, ktorá je ako ony, ktorá sa viac podobá na to, ako sa vidia v zrkadle.

Keď pred rokmi robili experiment s deťmi, ktorým predložili bábiku s bielou a čiernou pleťou, ukázalo sa, že takmer všetky deti označili za lepšiu a krajšiu bielu bábiku. Všetky deti znamená, že aj deti s inou farbou pleti ako bielou. Jednoducho, mali predstavu, že biela musí byť lepšia, čiže už od detstva žili s pocitom, že nezapadajú, že sú iné, ba čo viac, nie také dobré.

Bolo by ešte fajn, aby aj rodičia nasledovali príklad výrobcu Barbie. Aby predstavili deťom svet, taký, aký je. Farebný a plný “nedokonalých” žien, ktoré majú aj redšie vlasy, hrubší pás či členky, menšie prsia alebo snedú pleť. A že tak to je v poriadku.

Výrobcovi Barbie zistenie, že rôznorodosť je to, čo robí svet krásnym trvalo tri generácie. My si také čakanie v súčasnom globálnom svete nemôžeme dovoliť. Musíme to našim deťom povedať už dnes.  

 

Prečítajte si aj Začiatok konca

 

Podporte našu kampaň tu: