“Vytvorte si svoj vlastný štýl, ktorý je jedinečný a zároveň jasne identifikovateľný pre druhých.”

Anna Wintour

 

 

Asi nikdy nám spoločnosť nedávala väčšie možnosti, aby sme mohli cez módu a svoj vzhľad vyjadriť svoju autenticitu, to, kto sme, akú máme náladu, svoju kreativitu a vtip. A zároveň už dávno neplatí, že je cnostné nestarať sa o to, ako vyzerám.  To, že mi záleží, ako vyzerám, predsa komunikujem, že si vážim aj svoje telo a tým mu vyjadrujem úctu a rešpekt.

A predsa v rovine tzv. biznis štýlu mnoho žien stráca pôdu pod nohami, a sú v zajatí nejakej uniformnej predstavy, čo biznis móda je a nie je. Veď sa predsa potrebujem obliekať podľa dress code, hovoria si.

 

 

Nevyjadrujú ženskosť

A priznajme si, väčšinou je to predstava veľmi striedmeho kostýmu s nejakou biznis košeľou, topom, k tomu jemné, nenápadné doplnky. Prípadne jednoduché, puzdrové šaty, ktoré nie sú ničím výnimočné, bez akéhokoľvek nápadu a kreativity.  No proste nuda, nuda, nuda.

Veľa žien, keď sa oblieka ráno do práce majú pocit, že sa obliekajú do uniformy, ktorá nevyjadruje ich ženskosť, ich povahu a charakter. Možno nevedia, ako to uchopiť, ako sa cítiť sama sebou aj v prostredí, ktoré vyžaduje profesionalitu.

Pre mňa je nesmierne inšpiratívna londýnska móda. Je tam stále viac a viac žien, ktoré sa ani v biznise looku neboja prejaviť, idú do farieb, rôznych extravagantných štýlov a strihov, vzorov.  Áno, ale aj to treba vedieť, inak človek môže pôsobiť buď ako papagáj alebo že sa hrá na niečo, čo nie je.

 

 

Štýl je o vás

Veľmi by som si želala, aby aj Slovenky odhodili ilúziu biznis dress codu a prejavili svoje osobité ja.

Žijeme v predstave, že biznis štýl je štýl sám o sebe. Tak ako neexistuje ani elegantný štýl, ležérny štýl, neexistuje ani biznis štýl ako taký. Tieto názvy sú jednou z foriem vyjadrení v rámci štýlov.

Štýl je niečo veľmi osobné, čo vychádza zvnútra. Vyjadruje to, kto ste, aký ste: či ste klasický, kreatívny, extravagantný, romantický, chlapčenský, dobrodružný, bohémsky, atď. 

A ak niečo absolútne platí o štýle je to, že ste za každých okolností verný sami sebe. Štýlom hovoríte svetu kto ste. Preto neexistuje jeden biznis štýl, jeden biznis look, ale množstvo vyjadrení, cez ktoré viete komunikovať autoritu a rešpekt. A je úplne jedno, na akú príležitosť sa obliekam, či idem do práce, s deťmi von, na party alebo na ples. Stále som to predsa ja, s jasne zadefinovaným štýlom, ktorému som verná, a cez ktorý ma ľudia spoznávajú. Preto aj v rámci biznis looku prejavujem svoju ja, svoju kreativitu, extravaganciu, jasný a vyhranený názor. A nemám pocit, že sa potrebujem obliekať podľa nejakého dress code.

A každá z nás sa vie cez svoj vzhľad prejaviť.

 

 

Vzhľad komunikuje

Ale vyžaduje to dokonale poznať samú seba, “pravidlá” módy,  čo chcem podčiarknuť, chce to však spoznať aj ako spolu kombinovať farby, látky, strihy, aby výsledkom bol vzhľad, ktorý je uveriteľný a komunikuje to, čo chcete aby komunikoval.

A to je predsa podstata biznis looku. Vyjadriť, cez svoj vzhľad, že ste osoba, ktorú sa oplatí počúvať, že viete, čo hovoríte a vaše slovo má váhu. Áno, toto všetko sa dá cez správne zvolený  image vyjadriť.

Stále viac a viac  sa však dáva dôraz na autenticitu. Že ste človek, ktorý má svoj názor, nenasleduje davy, vie bez strachu vyjadriť svoj názor. A to všetko viete vyjadriť aj cez svoj vzhľad. Áno, aby vám správny biznis look pomohol k povýšeniu.

My ľudia sme vizuálne bytosti. To, čo si odnášame zo stretnutí nie je obsah rozhovorov, ale zážitok, energia a obraz, imidž ľudí, s ktorými sme sa stretli. Preto správne zvolený, autentický vzhľad, vám môže výrazným spôsobom pomôcť, aby ste dosiahli, to na čo Vám záleží.

 

 

Nie je to mundúr

A na to veľa ľudí a žien zabúda, prípadne to podceňujú. Ľudia veľmi silno reagujú na vizuálne stimuly a radi sa obklopujú krásou. Preto je úplne prirodzené, že človek podvedome inak pristupuje k človeku, ktorého vzhľad vyžaruje harmóniu, je súčasný, chic, dynamický a s pečaťou autenticity.

Aby ste nemali pocit, že keď idete do práce a potrebujete nahodiť tzv. Biznis look, strácate seba a ste radi, keď prídete domov a strasiete zo seba mundúr, aby ste boli samé sebou.

 

 

 

Prečítajte si aj Nesmrteľné kabáty, veľké šály, čiapka a šperk