Predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár nemieni odstúpiť z funkcie. Reagoval tak na výzvu viacerých politických strán, aby sa vzdal stoličky predsedu NR SR. Dôvodom výzvy je priznanie, že pred 12 rokmi dal niekoľko faciek vtedajšej partnerke Barbore Richterovej, ktorá mala ohroziť ich dieťa.

Barbora Richterová vs. Boris Kollár 

Na to, čo sa vtedy stalo majú Kollár aj Richterová odlišné verzie. Kollár tvrdí, že Richterová údajne hodila cez pol obývačky ich syna Artura a Kollár ju za to vyfackal. Ona hovorí, že Kollár jej dieťa vytrhol z rúk.

Richterová, s ktorou má Kollár dvoch synov, sa niekoľko týždňov na sociálnych sieťach sťažuje, že Kollár nejaví záujem o deti a dáva jej málo peňazí. Kollár hovorí, že na obidvoch synov dáva Richtrovej tritisíc eur. 

Boris Kollár má oficiálne 12 detí s desiatimi ženami. Práve s Richterovou má dve deti - synov Artura a Árona.

Kollár o násilí na ženách

Kollár tvrdí, že neobhajuje násilie na ženách, ale zastáva sa práv detí. Opakuje, že sa zachová rovnako, pokiaľ bude chcieť ktokoľvek ublížiť jeho dieťaťu. Policajný prezident Štefan Hamran dnes oznámil, že prípadom sa na jeho pokyn bude zaoberať NAKA.

„Domáce násilie pre nás je priorita. Vieme, že to je celospoločenská téma a polícia veľmi intenzívne vyšetruje každý prípad vrátane tohto. Prípad sme si nemohli nevšimnúť, keďže sa týka najvyššieho ústavného činiteľa. Rieši to polícia, dokonca to bude riešiť NAKA. Máme na to svoje dôvody, prečo sa tak rozhodlo. Je to v podstate moje rozhodnutie,“ vyhlásil Hamran v rádiu Expres.

Hamran potvrdil, že NAKA vyšetruje i podozrenia zo sledovania Richterovej. Nevylúčil, že vozidlá, ktoré ju mali sledovať, patria zložkám štátu. Podľa jeho slov by mohla NAKA v tomto kontexte vyšetrovať aj podozrenia zo zneužívania štátnej moci na súkromné účely.

"Ospravedlňovanie agresie externými okolnosťami naznačuje, že jej následky zľahčujeme a nechceme za ňu prijať zodpovednosť," povedala v rozhovore pre Ženy v meste Barbora Burajová z Koordinačno – metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie.

 

Kollár: Nie je normálne biť ženy

Na odstúpenie Kollára vyzvali Demokrati aj SNS. Podľa Hlasu-SD by mal zvážiť, či jeho zotrvanie vo funkcii nepoškodzuje meno NR SR. Smer-SD považuje priznanie sa Kollára ako druhého najvyššieho ústavného činiteľa k fyzickému násiliu na žene za dostatočný dôvod na to, aby odišiel z funkcie predsedu NR SR. Strana nebude iniciovať podanie návrhu na Kollárovo odvolanie.

Tlačovka Boria Kollára:

Kollár deklaruje, že určite nebude odstupovať pre svoje rozhodnutie spred dvanástich rokov. "Ktokoľvek siahne rukou na moje dieťa, alebo bude chcieť poškodiť zdravie alebo život môjho dieťaťa, zachovám sa rovnako. Za toto sa nebudem ani ospravedlňovať, ani nebudem odstupovať," povedal. Tvrdí, že vtedy nevolal políciu, pretože nechcel, aby jeho dieťa prišlo o matku.

Súhlasí, že nie je normálne biť ženy. "Ale ešte viac nenormálne je hodiť vlastné dieťa a ohroziť ho na živote," dodal.

Kollár by mal odstúpiť

Demokrati žiadajú aj Kollárov odchod z politiky. "Násilie na ženách je neprijateľné," uviedla podpredsedníčka Demokratov Andrea Letanovská na tlačovej konferencii. Pokiaľ sa bude násilie na ženách považovať za normálne a ospravedlniteľné, nikdy podľa nej nevymizne zo slovenských domácností. Pokiaľ Kollár neodstúpi, poslankyne, ktoré pôsobia v Demokratoch, zvážia iniciovanie jeho odvolávania.

Podľa SNS zneužíva Kollár pôdu parlamentu na riešenie osobných problémov a priznanie sa k fyzickému útoku. Smer-SD tvrdí, že Kollárov odchod by bol najlepšie riešenie pre neho, hnutie Sme rodina, ale aj "pre zachovanie posledných zostatkov rešpektu k NR SR".

Hlas-SD pripomenul, že v minulosti odstupovali čelní predstavitelia parlamentu aj pre menšie kauzy. Podčiarkol, že dôvera ľudí v štát sa buduje aj dôverou v najvyššie štátne inštitúcie.

Šéf NR SR ešte v utorok (20. 6.) reagoval na medializované vyjadrenia expartnerky Barbory Richterovej na jeho osobu. Vidí za nimi politicky motivovanú snahu o očiernenie jeho i jeho hnutia v rámci predvolebnej kampane.

Istanbulský dohovor

Borisa Kollára odsúdili za násilie na žene politické strany, ktoré odmietli ratifikovať Istanbulský dohovor, záväzný právny nástroj na boj proti násiliu na ženách. Slovensko patrí k 6 krajinám, ktoré ho ešte stále neratifikovali.

Kollárovo správanie kritizuje Smer, ktorého predseda a vtedajší premiér Robert Fico opakoval, že kým je premiérom Istanbulský dohovor sa nikdy neschváli. Slovenská národná strana a jej šéf Andrej Danko dokonca žiadali vziať späť podpis Slovenska pod dohovorom. Šéf Hlasu Peter Pellegrini ako premiér vyhlasoval, že “Slovensko sa nestane zmluvnou stranou dokumentu, ktorý vyvoláva napätie v spoločnosti”.

Na Slovensku až štvrtina žien a dievčat po 15. narodeninách zažije násilie v rodine a každá piata žena zažila násilie od svojho súčasného alebo bývalého partnera. Len 15 percent žien sa s prežívaným násilím obrátilo na políciu a len 13 percent vyhľadalo psychologické služby.