Zo štatistík vyplýva, že každá tretia žena na Slovensku zažila počas života násilie od akéhokoľvek muža, pričom každá štvrtá žena ho zažila od bývalého partnera.

Príbehy znásilnených žien

Násilie pritom môže mať rôzne podoby. Nemusí ísť len o facky a bitky, ale aj o zosmiešňovanie, psychické týranie, obmedzovanie osobnej slobody, ekonomické vykorisťovanie či znásilnenie.

Téme sexuálneho násilia páchaného na ženách sa venuje 7-dielna podcastová séria s názvom Medúza, ktorá odpremiérovala svoju prvú časť koncom novembra. V podcaste, ktorý moderuje obľúbená moderátorka Lenka Šóošová, sa sedem Sloveniek delí so svojou vlastnou skúsenosťou so znásilnením. Mnohé z nich tak robia úplne po prvýkrát.

Podcast Medúza o násilí partnerov

Jednotlivé epizódy podcastu Medúza, ktorý stále rastie na počúvanosti, vychádzali počas medzinárodnej kampane 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanom na ženách na edukačnej platforme Bez Modrín.

Podcast Medúza je súčasťou osvetovej kampane o sexuálnom násilí a znásilnení, ktorej autorom je nezisková organizácia Centrum Slniečko.

Domnienka, že znásilnenia sa dejú len v tmavých uličkách a neosvetlených parkoch, je jedným z najväčších mýtov, ktoré sú spojené so sexuálnym násilím. Až 88 percent žien totiž násilníka poznalo a v 38 percent dokonca išlo o partnera či manžela.

Prieskumy hovoria, že až 100 000 Sloveniek zažilo počas života sexuálne násilie. To sú však len prípady, ktoré boli nahlásené. Väčšina zostane navždy pod povrchom, nevypovedaná, a tak aj nepotrestaná.

Ženy nenahlasujú znásilnenia

Práve fakt, že drvivá väčšina žien násilníka pred útokom poznala, je často zodpovedný za to, že ženy často znásilnenia nenahlásia. Mnohé veria, že ak nahlas prehovoria, vina bude pripisovaná práve im.

„Fakt, že znásilnenia nie sú nahlasované, štatistiky významne skresľuje a znižuje. Na Slovensku podľa skúseností z praxe znásilnenie stále neberieme príliš vážne. Väčšina prípadov nikdy nevyjde na povrch. Dokazuje to aj štatistika za posledných desať rokov. Z nej vyplýva, že na Slovensku je oproti susednému Rakúsku 10-násobne menej znásilnení. Nie je to však tým, že by u nás k znásilneniam dochádzalo menej. Až 85 percent Sloveniek po incidente sexuálneho násilia nevyhľadalo pomoc. Nie je teda pravda, že by sa to u nás nedialo. Ženy o tom len nahlas nehovoria,“ vysvetľuje riaditeľka neziskovej organizácie Centrum Slniečko a jedna z koordinátoriek projektu Marianna Kováčová.

Na Slovensku máme ešte stále problém so zľahčovaním násilia, ospravedlňovaním konania násilných osôb a obviňovaním obetí. Preživšie znásilnení sú často neprávom obviňované rovnako ako mýtická Medúza, ktorá sa stala ich symbolom.

„Medúza je zrejme úplne prvým príkladom, kedy je za znásilnenie obviňovaná jeho obeť. Krásnu Medúzu znásilnil boh morí Poseidon priamo v chráme bohyne Atény, ktorej Medúza slúžila. Za znásilnenie bola potrestaná práve mladá Medúza. Aténa ju zmenila na monštrum s hadími vlasmi a smrtiacim pohľadom. Aténa Medúze neverila, a toho istého sa obávajú ženy aj dnes. Majú strach, že ich obvinia z klamstva, alebo že im bude niekto tvrdiť, že si za to môžu samy. Boja sa, že ich okolie odsúdi,“ vysvetľuje spojitosť mýtickej Medúzy s osvetovou kampaňou Kováčová.

Znásilnenie je vražda duše

Príbeh Medúzy je, žiaľ, stále aktuálny aj dnes. Najmä na Slovensku, kde spoločnosť o téme sexuálneho násilia často mlčí. Dôležitosť osvetovej kampane o téme znásilnenia zdôrazňuje aj Kováčová.

„Znásilnenie je pre preživšiu obrovskou, často celoživotnou traumou. S vážnosťou sa opisuje aj ako „vražda duše“. Hoci ide o závažné porušenie ľudských práv, slobôd a dôstojnosti, veľmi sa o ňom nehovorí. Ak sa to však nezmení a spoločnosť nepochopí, že k nemu dochádza často v našej bezprostrednej blízkosti, nebudeme sa venovať ani prevencii, nebudeme mať dostatok odborníkov a odborníčok či centier, kde budú môcť preživšie nájsť pomoc.“

Sex bez súhlasu je znásilnenie a je to aj trestný čin Znásilnenie je trestným činom, porušením ľudských práv a je úlohou štátu - Slovenskej republiky, aby pred ním zabezpečil účinnú ochranu. V prípade znásilnenia zase, aby zabezpečil adekvátnu pomoc a podporu.

 

Znásilnenie nikdy nie je vina preživšej.

Ani, ak mala krátku sukňu.

Ani, ak násilnú osobu poznala.

Ani, ak s ním flitrovala.

Ani, ak ho pustila do bytu.

Ani, ak sa fyzicky nebránila.

Ani, ak to bol jej manžel.

 

Pomôžte ženám zažívajúcim násilie

Domáce násilie, ktoré je často spojené aj s tým sexuálnym, je na Slovensku nebezpečne rozšíreným fenoménom a cesta von, hoci existuje, je často náročná a pre mnohé ženy navonok nedosiahnuteľná. Práve kvôli nedostatku financií.

Preto nezisková organizácia Centrum Slniečko organizuje dobročinnú zbierku na portáli donio.sk, prostredníctvom ktorej chce pomôcť desiatim ženám žiť opäť dôstojne a bez strachu. Desať žien získa od organizácie jednorazový príspevok 1000 eur, ktorý im pokryje nájomné, náklady na energie, stravu, oblečenie a školské pomôcky pre deti na približne dva až tri mesiace.

Prispejte aj vy a pomôžte ženám vystúpiť z kolotoča domáceho násilia.