Nepíšem knihu o turistických atrakciách Slovenska, ale predsa vnímam. Na niektoré veci sa dívam z pohľadu turistu, najmä vtedy, keď mám na návšteve hostí zo zahraničia.

Čo zažívate vy, keď návšteva vystúpi na Hlavnej stanici v Bratislave? Alebo na autobusovej? V letný horúci deň to bolo ešte horšie ako obvykle, lebo človek si ani nemal kde sadnúť – všetky tie zastaralé podniky prežívali turistický boom, keďže cestujúci tužili po občerstvení.

Ale Bratislava si u mojej návštevy veľmi vylepšila mienku napríklad vďaka Mágio pláži. Tá očarila. Nielen skvelým výhľadom na mesto a Dunaj, ale aj fantastickým usporiadaním, atraktivitami ako možnosť športového, či kultúrneho vyžitia. Trefa do čierneho!

Spišský hrad? Fantázia! Ten sa mi nikdy nezunuje, napriek tomu, že som tam bola veľakrát. A tento rok, ani som o tom nevedela, ale bola som tam prvú augustovú nedeľu a to znamenalo, že práve v ten deň bol vstup zdarma. Pracovníci zvládali nával ľudí, pripravili veľa sprievodných atrakcií a polícia riadila premávku áut. Super!

Keď sme sa pobrali do Liptovského Mikuláša poslednú prázdninovú nedeľu tak sme čakali, že voľný nocľah bude všade, a tak sme si ani nič nerezervovali. Omyl! Napriek tomu, že sme videli veľa tabúľ: ubytovanie v súkromí, apartmány atď. veľmi ťažko bolo nájsť ochotných ubytovať nás. Ani to na nás nehrali – záverečná a hotovo! No ale predsa nespali sme na lavičke a ubytovanie sme nakoniec našli.

Trenčín bol počas septembrových podujatí okúzlujúci. A keď sme sa so zahraničnou návštevou pobrali na nočnú prechádzku mestom, neboli sme jediní. Pulz mesta sa dalo merať priam hmatateľne. Trenčín vie okúzliť nielen cez deň, ale aj v noci.

V Trenčianskych Tepliciach to v slnečné nedeľné popoludnie žilo! Garantované atrakcie ako relaxačný kúpeľ, posedenie na terase s výhľadom nesklamali. Keď k tomu ešte pridáme koncert na promenáde plus síce smradľavá, ale zdravá voda na pitie – pobyt môžeme hodnotiť veľmi pozitívne!

Šamorín? Vďaka multifunkčnému areálu, kde sa konajú nielen konské preteky, ale aj mnoho ďalších športových a kultúrnych aktivít, mesto začalo navštevovať mnoho turistov. Keď sme tak v tom športovom areáli spolu s našou návštevou sedeli, tak sme od nich počuli poznámku: je tu svetovo!

Počas týchto ciest som si všimla, že veľa reštaurácii po Slovensku sa zbytočne predvádza. Hrajú sa na niečo, čo nie sú. Kvázi sofistikovaný jedálny lístok, ale čo z tej „svetovej“ ponuky odporučiť zahraničnej návšteve, ktorá by rada ochutnala miestne špeciality?

Ja viem, zohľadnila som len pár okamžikov z rôznych ciest. Nie je to úplný obraz Slovenska. Dá sa tu ešte veľa zlepšiť, ale treba povedať, že všeobecne hodnotenie je pozitívne. Najväčšou výhodou Slovenska je jeho krása - od prírody. Potom sú tu prekrásne kultúrne pamiatky. A tiež sú tu ľudia, ktorí sa o tu krásu dokážu postarať. Alebo nedokážu. A vtedy to trochu pripomína návštevu mojej obľúbenej reštaurácie, ktorá sa nachádza na televíznej veži v Bratislave. Odtiaľto je nádherný pohľad na mesto a okolie, ktoré pozorujete počas „jazdy“, pretože reštaurácia má točiacu sa podlahu. Super! Dobrú večeru (aj keď bez slovenských špecialít) nám spríjemňovala hudba - na klavíri hral špičkový hudobník. Jedine z času na čas tu atmosféru kazil škripot podlahy, ktorej opotrebované diely v točiacom mechanizme zrejme nebol kto namazať. Je to veľmi obrazné, však? Krásy Slovenska a k tomu z času na čas kolieska, čo škrípu.

 

Prečítajte si aj Pochopia to nielen milovníci mačiek