PARÍŽ. Francúzska herečka Catherine Deneuveová, ktorá minulý týždeň ako jedna zo stovky osobností podpísala list kritizujúci kampaň #MeToo, sa v nedeľu ospravedlnila obetiam sexuálneho obťažovania. Na svojom postoji ale nemieni nič meniť.

 

Prečítajte si

Catherine Deneuveová sa zastala mužov, majú právo zvádzať ženy

 

Deneuveová: Ospravedlnenie len im 

"Srdečne pozdravujem všetky obete týchto úbohých činov, ktoré sa mohli cítiť pohoršené listom zverejneným v (denníku) Le Monde, im a len im samotným sa ospravedlňujem," uviedla podľa agentúry DPA 74-ročná Deneuveová v stanovisku zverejnenom na stránke novín Libération.

Zároveň obhajovala podpísanie výzvy, ktorá vyvolala rozhorčenie medzi francúzskymi feministkami. V tomto otvorenom liste podpísanom stovkou francúzskych umelkýň, spisovateliek a ďalších známych žien sa podľa nej sexuálne obťažovanie v žiadnym spôsobom neospravedlňuje, inak by ho nepodpísala, vysvetlila herečka. Urobila tak preto, aby upozornila na hrozbu čistiek v umení. Odmietla tiež výčitku, že nie je feministka.

 

 

 

Mužov potrestali prirýchlo

Deneuveová spolu s ďalšími signatárkami výzvy zverejnenej v denníku Le Monde Francúzkami tvrdí, že obvinenia zo sexuálneho obťažovania voči mužom, ktoré prišli po škandále okolo hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina v podobe kampane #MeToo sú nespravodlivé a nemalo by sa im brániť, aby ženy zvádzali. V liste vyslovujú poľutovanie nad vlnou "verejných odsúdení (mužov)" po odhalení, že Weistein znásilnil alebo sexuálne napadol desiatky žien. 

"Mužov potrestali rýchlo, prinútili ich odísť zo zamestnania, pritom všetko, čo urobili, bolo, že sa dotkli niekoho kolena alebo sa pokúšali uchmatnúť si bozk," uvádzajú ženy v liste.  "Znásilnenie je zločin, ale vytrvalé alebo neobratné flirtovanie nie je priestupok, tak ako galantnosť nie je šovinistickou agresiou," zdôrazňujú signatárky.

V liste ženy tiež tvrdia, že protest proti sexuálnemu násiliu bol opodstatnený, ale zašiel až príliš ďaleko a ohrozuje ťažko vybojované sexuálne slobody. 

Podľa autoriek listu ide v prípade kampane #MeToo o novodobé "puritánstvo", živené "nenávisťou voči mužom".  Deneuveová debutovala na filmovom plátne v roku 1957. Odvtedy nakrútila viac ako 100 filmov a získala množstvo domácich a zahraničných cien.