Koniec civilizácie v Česku! Moderátorka sa rozhodla ako matka chodiť do práce na nekonečné tri hodiny týždenne. Celý český národ sa už niekoľko dní pýta – čo z toho dieťaťa preboha vyrastie? Matka má byť doma! Tri hodiny môžu určiť, či z neho bude jadrový fyzik alebo povaľač.

O Hane Reinders si nemyslím nič. Ak by som ju aj hodnotila, povedala by som, že je to v podstate podpriemerná moderátorka telerána v Nove. Moje sympatie si však po nedávnom pôrode získala hneď niekoľkokrát. Najprv vysvetlila Blesku, že syna nedojčí. Má totiž silikóny, o čom, samozrejme, tiež celý národ vie, a v jej konkrétnom prípade jej to lekári neodporučili pre komplikácie s implantátmi. Hana celkom úprimne a otvorene šírila osvetu, že pred desiatimi rokmi mala 25 a jej hlavný cieľ bol mať prsia. Ak by to mohla vrátiť späť, tak by radšej teraz dojčila a na silikóny by sa vykašľala.

Spravila však smrteľný hriech a opovážila sa vrátiť do práce po mesiaci na materskej. Žiadne dvanástky vo Volkswagene, ale 3 hodiny každý pondelok v rannom vysielaní.  Pre istotu ešte raz – tri hodiny raz týždenne. Túto strašnú udalosť neodsúdili konzervatívci, ani tí, ktorí si myslia, že žena je geneticky predurčená na to, aby sedela doma. Najväčší hejt dostala od matiek. Každá totiž presne vie ako práve ničí život svojmu synovi.

Tento fenomén je pre mňa fascinujúci. Matky majú okamžite pocit, že príchodom dieťaťa sa stali celosvetové odborníčky na materstvo, výchovu a rodinný život. V skutočnosti zabúdajú, že niektoré skupiny žien si nemajú čo navzájom povedať ani kým nemajú dieťa, ani potom, čo ho porodia. Sú ženy, pre ktoré je narodenie dieťaťa konečne prvým zmyslom života. Sú ženy, ktoré mali zmysel života aj pred tým. Žiadna z týchto skupín nie je horšia ani lepšia. Svet je plný rozmanitých ľudí a každý by mal žiť tak, ako najlepšie uzná za vhodné. Pokojne aj v kuchyni a pri postieľke 24/7.

Hana Reinders zareagovala na svojom Facebooku najlepšie ako mohla. Vysvetlila, že sú to predsa iba tri hodiny a dieťa má aj otca. Počas týchto hodín sa o neho bude starať rovnako kvalitne ako ona. Je predsa rovnocenný rodič. Dodala, že dieťaťu predsa prospeje mať blízky vzťah aj s otcom.

Štúdia Bar Ilan University ukázala, že ak nerátame dojčenie, neexistuje nič, čo by zo žien robilo lepšieho rodiča. Ženám sa v mozgu vytvárajú nervové spojenia, ktoré zabezpečujú, že lepšie reagujú na emocionálne podnety svojich detí. Podľa tejto štúdie sa však tie isté nervové spojenia vytvorili aj u mužov, ktorí boli na otcovskej dovolenke, a to aj keď na nej boli len niekoľko týždňov. Inými slovami – žiadny materský inštinkt. Lepšieho rodiča z nás robí čas strávený s deťmi.

Skúsenosti so Švédska ukázali, že otcovská dovolenka výrazne prospieva aj vzťahom – v prvom rade otcov s deťmi. Bonus je, že partneri si oveľa viac rozumejú, lepšie chápu svoje zodpovednosti a obety. Všetko viac nenechávajú len na tom druhom, výrazne viac si pomáhajú a delia zodpovednosti v domácnosti a v rodine. Vedci zistili, že tento fakt vedie k lepšiemu a pravidelnejšiemu sexu medzi partnermi. Je to totálny win-win. Pre všetkých - pre ženu, pre muža, no hlavne pre dieťa.

Ak však máte pocit, že jediný spôsob ako spraviť dieťa šťastným, je rituálne sa priviazať k postieľke, pokojne tak urobte. Svet je aj vďaka tomu rozmanitý a krásny, a je to len a len vaša vec. 

 

Prečítajte si aj Mestá sú len pre mužov. Mali by byť pre všetkých