Desaťročná Quinn Youngová zo škótskeho mesta Inverness sa stala jednou z najmladších ľudí, ktorí vystúpili na všetkých 282 vrcholov pohoria Munro v Škótsku. Výstup na ne tzv. Munro bagging je populárnou vysokohorskou výzvou pre nadšencov turistiky, v rámci ktorej sa zdolávajú vrcholy s nadmorskou výškou viac ako 3000 stôp (914 m).

Školáčka odštartovala túto výzvu ako 4-ročná spolu so svojím otcom Ianom. Na Ben Nevis - najvyšší vrchol Škótska a zároveň Veľkej Británie s nadmorskou výškou 1342 metrov - vyliezla krátko pred svojimi piatymi narodeninami.

Pre BBC Scotland povedala: "Som na seba hrdá, ale zároveň mi je aj veľmi ľúto, že dobrodružstvo s mojím otcom sa tak trochu skončilo."

Pohorie Munro. Foto - FB Ian Young

Jej cieľom bolo dobyť všetky vrcholy pred skončením základnej školy, čo sa jej podarilo. „Je to pre mňa veľká vec, keďže som to robila od svojich štyroch rokov. Niekedy, keď bolo zlé počasie som si vravela, čo tu robíme? Ale dali sme to.“

Školáčka si na každej túre niesla svoje vlastné jedlo, vodu, nepremokavé oblečenie a ďalšie vybavenie. Vodu si počas výstupov dopĺňala v potokoch.

Jej otec Ian povedal, že dôležité pre jeho dcéru bolo povzbudzovanie od ľudí. „Nikdy sa nesťažovala, ani v zime. Nezažili sme žiadnu náročnú situáciu. Kopce tam budú vždy, prvoradá bola vždy bezpečnosť,“ povedal pre BBC.

Otec s dcérou na jednom z vrcholov. FB - FB Ian Young