BRATISLAVA. V Bratislave sa dnes mala uskutočniť demonštrácia na počesť Henryho Johna Acordu, ktorého pred niekoľkými dňami napadli na Obchodnej ulici v Bratislave. Filipínec, ktorý v Bratislave roky žil a pracoval, sa zastal dvoch kolegýň, ktorých obťažovali dvaja Slováci. Jeden z dvojice, Juraj H., zhodil Filipínca na zem a kopal svoju obeť do hlavy, čím jej spôsobil krvácanie do mozgu. Henry ťažkým zraneniam podľahol.

"Je nám to veľmi ľúto, ale z dôvodu zhoršujúcej sa prognózy počasia budeme nútení spomienkové podujatie presunúť na iný termín. Ďalšie informácie prinesieme čoskoro," napísali organizátori demonštrácie krátko pred jej začiatkom o 18:00 hod na  Námestí SNP v Bratislave. 

 


„Hoci nie je preukázaný rasistický motív, facebookový profil agresora môže naznačovať aj túto možnosť. Chceme zároveň pripomenúť, že k napadnutiu došlo v atmosfére protimigrantskej hystérie, ktorú zasiali a dodnes živia aj mnohí vrcholoví politici a zároveň v spoločnosti, ktorá bagatelizuje a normalizuje obťažovanie žien, odmieta systematicky riešiť násilie páchané na ženách a naopak podniká útoky s cieľom dostať ženské telá pod prísnejšiu kontrolu štátu,“ napísali organizátori k dôvodom, prečo zvolali demonštráciu.

Dvadsaťosemročný Juraj H. z okresu Dunajská Streda, ktorý Henryho dobil na smrť, je od piatka opäť zadržaný. Obvinili ho zo zabitia.

 

Rodina Filipínca na Okresnom súde Bratislava I. Foto TASR - Pavol Zachar