Keď som sa  po prvýkrát ocitla s dcérou v nemocnici, mala 9 mesiacov. Ležali sme tam s bežným ochorením. Ale aj tak mi do smiechu nebolo. Dni sa vliekli, bolo horúce leto, kto mohol, z mesta utiekol. V jednom momente však celé oddelenie ožilo. Prišli zdravotní klauni a my sme pochopili, aké liečebné účinky má smiech! Rodičia prestali bezcieľne pozerať z okna, deti sa usmievali a dokonca aj personál nemocnice bol zrazu láskavejší.

Šesťdesiat profesionálnych zdravotných klaunov robí vyše 230 klauniád mesačne. Radosť a smiech prinášajú najmä chorým deťom v nemocniciach, ale aj v intenzívnej domácej a paliatívnej starostlivosti, deťom s kombinovaným postihnutím, ale tiež seniorom v domovoch dôchodcov, či dospelým pacientom. Dnes však chcú svoje umenie ukázať aj tým z nás, čo majú šťastie a sú zdraví a utekajú za povinnosťami bežného dňa.

 

Foto - OZ ČERVENÝ NOS Clowndoctors

 

1. apríl – deň, keď vyjdú zdravotní klauni do ulíc

Zdravotných klaunov môžete stretnúť od pondelka do piatka, dokonca aj počas sviatkov v nemocniciach či seniorských zariadeniach naprieč celým Slovenskom. 1. apríla 2019 je výnimočný deň. Zdravotní klauni sa objavia na miestach, kde by ste ich vôbec nečakali. Napríklad v električke, na stanici,  v uliciach či vo vlaku. OZ ČERVENÝ NOS Clowndoctors pripravilo takéto prekvapenie pre verejnosť pri príležitosti svojich 15. narodenín, ktoré oslávi začiatkom apríla.

 

 

„Ideou je, aby zdravotných klaunov mohli zažiť v akcii aj ľudia, ktorí inak na to nemajú príležitosť. Chceme im predstaviť naše združenie a našu prácu. Dôležitý je pritom moment prekvapenia, nabúranie rutiny a v konečnom dôsledku zlepšenie nálady. Vzorec, na ktorom je postavené klaunovanie v nemocnici," vysvetľuje umelecký riaditeľ združenia Pavel Mihaľák.  

 

Foto - OZ ČERVENÝ NOS Clowndoctors

 

Zdravotní klauni budú v uliciach aj vo vlakoch

Klaunov dnes stretnete najmä v mestách, v ktorých má Červený nos svoje regionálne tímy -  v Bratislave, v Žiline, v Banskej  Bystrici, v Prešove či v Košicich. Veselo bude nielen v uliciach a na námestiach, ale aj v mestskej hromadnej doprave, vo vlakoch a na železničných či autobusových staniciach. Do akcie sa zapojí dokopy vyše 40 zdravotných klaunov, klaunovať budú vo dvojiciach alebo v menších skupinách.

Stretnete ich vo vlakových spojoch: na trase Žilina - Považská Bystrica odchod o 12,20 RR 712 Limbach, Považská Bystrica - Žilina odchod o 13,15 RR 707 Nimnica, Prešov - Košice odchod o 9,42 Os 8513, Košice - Kysak odchod o 11,27 Os 3422, Kysak - Prešov odchod o 11,53 Os 8514, Banská Bystrica mesto - Zvolen mesto - odchod o 13,32  Os 7319 , Zvolen mesto - Banská Bystrica mesto  - odchod o 14,05 Os 7320

 

Foto - OZ ČERVENÝ NOS Clowndoctors

 

Hlavnú železničnú stanicu v Bratislave klauni rozveselia medzi 11:00-12:00 hod., Košice či Považskú Bystricu pred odchodom spomínaných vlakov. Neobídu ani centrá miest a okolo obeda sa povozia v MHD.