Pred páliacim slnkom a teplotami stúpajúcimi k 40-tim stupňom sa návštevníci Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary radšej schovávajú do kinosál. V jednej z nich sa ponorili do kúpeľa, hoci išlo o filmový.

V dokumente s príznačným názvom Filmový kúpeľ divák prechádza všetkých 50 ročníkov jedného z najuznávanejších filmových festivalov v Európe. A treba povedať, že ide zatiaľ o jeden z najúspešnejších snímok premietnutých na tohtoročnom ročníku.

Strihový dokument vás vtiahne do filmového raja, do histórie, ktorá film poznamenala, či už v tom dobrom, či tragickom slova zmysle. Už len fakt, že festival oslávil svoje päťdesiatiny ešte len tento rok, aj keď prvý ročník bol v roku 1946, hovorí o mnohom.

Dejiny festivalu zmapoval s príslovečnou poctivosťou režisér Miroslav Janek, ktorý má za sebou dokumenty ako Občan Havel alebo Olga. Na Filmovom kúpeli spolupracoval s dlhoročnou programovou riaditeľkou festivalu Evou Zaoralová, bez ktorej by festival v Karlových Varoch nebol tým, čím je dnes.

 

 

Pohnutá história festivalu

Práve Eva Zaoralová vedie v dokumente rozhovory s pamätníkmi všetkých ročníkov, divák sa dozvedá perličky a fakty, ktoré ešte nikdy nezverejnili. Film poodhaľuje obdobie pred komunistickým prevratom aj hlboké dejiny dlhoročného socializmu, ktorý si festival stvoril k obrazu svojmu. Festivaloví fanúšikovia filmu videli snímku, ktorá im poodkryla rúško tajomstva, prezradila ako veľmi významný "áčkový" festival ovplyvnilo to, že sa veľký kus jeho histórie odohrával práve v zajatí politických manipulácií.

Miroslav Horníček a jeho Momenty filmového festivalu, ktorý sprevádzal v rokoch 1957 až 1968, sa stali hlavným zdrojom pre výber materiálu pre Filmový kúpeľ. "Chceli sme divákom sprostredkovať historické fakty, ale zároveň sme nechceli, aby to bola nuda," prezrádza režisér dokumentu Miroslav Janek.

 

 

Grandhotel Pupp aj Claudia Cardinalová

Jedným z pamätníkov, ktorý vo Filmovom kúpeli vystupujú, je Wolfgang Háma. Ten bol od roku 1975 dvadsať rokov riaditeľom Grandhotela Pupp, hotela, ktorý je centrom diania festivalu, slávne osobnosti tu majú svoje apartmány a miestna kuchyňa je vyhlásená široko ďaleko. Dokument ponúkne aj zábery a výpovede zachytávajúce slávnych amerických hercov Tonyho Curtisa, Henryho Fondu a Claudiu Cardinalovú.

Filmový kúpeľ ukazuje prvý ročník festivalu v roku 1946, keď sa filmy premietali ešte v Mariánskych kúpeľoch. Po roku 1948 vidí divák spolitizovaný festival, ktorý sa v 50. rokoch stal výkladnou skriňou sovietskej kinematografie, aj rok 1958, kedy sa súdruhovia v Moskve rozhodujú, že si festival každý druhý rok usporiadajú sami.

Dokument nezabúda zachytiť čiastočné uvoľnenie spojené so vznikom Filmexportu alebo až unikátne "slobodnejší" festival v roku 1970, kedy v porote zasadal Krzysztof Zanussi.

„Prekvapil ma fakt, že sa na festivale prakticky vôbec nehrali filmy tzv. československej novej vlny alebo to, že sa premietali filmy z exotických, vtedy takzvaných rozvojových krajín z Latinskej Ameriky, Ázie a Indie, čo sa oveľa neskôr stalo štandardom na všetkých filmových festivaloch," hovorí režisér Miroslav Janek. Vo Filmovom kúpeli sa ponoríte tiež do novších dejín festivalu, špeciálny bol, samozrejme, rok 1990, kedy sa festival postavil na slobodné nohy a otvoril sa svetu.

 

 

Párok Henryho Fondu

Každopádne dokumentu nechýba humor. Sály sa otriasajú smiechom, keď ľuda vidia herca Henryho Fondu ako si opeká párok alebo sa rozdávajú absurdne ceny za "prínos k vytvoreniu nového človeka". Filmový kúpeľ ponúka naozaj kúpeľ plnú vtipu a dokonalej festivalové atmosféry. Svojimi slovami to potvrdzuje aj producent Ondřej Zima z Evolution Films: "Videl som to už niekoľkokrát a zakaždým mám rovnakú chuť na pivo a párok."

Bývalá programová šéfka festivalu Eva Zaoralová vydala aj publikáciu o histórii karlovarskej filmovej prehliadky Príbeh festivalu.

„Tá kniha vznikla trochu z môjho popudu. Snažila som sa na to pozerať z hľadiska tých období. Období, ktoré boli pre festival dobré, lepšie alebo naopak tie zlé, čo bola éra normalizácie 70. a 80. rokov,“ prezradila súčasná umelecká poradkyňa festivalu.

Ak by ste sa aj vy doma chceli vykúpať v histórii filmu a jeho festivalu, ktorý patrí k tým najprestížnejším v Európe, tak máte možnosť. Filmový kúpeľ odvysiela dnes večer o 20:00 hod. Česká televízia na druhom programe.

 

 

 

Prečítajte si aj Ostro sledované prsia a pyžamo Mela Gibsona

 

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

 

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.