BRATISLAVA. Celovečerný debut Zuzany Límovej Medzi nami (2016), proti ktorému sa postavilo na odpor štátne zdravotnícke zariadenie, vzbudil veľký záujem. Lístky na premiéru filmu o pôrodoch, ktorá bola v pondelok na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet, sa vypredali za jeden deň, festival preto pridáva ďalšiu projekciu dnes 17. októbra.

"Pre veľký divácky záujem sme sa rozhodli film zaradiť do programu o 20.45 v Kine Lumiére namiesto plánovanej projekcie víťazného diváckeho filmu," uvádza Jedensvet.sk.
      

Dokument Medzi nami vytvoril medzinárodný tím

Viac ako hodinový dokument, ktorý odkrýva bežnú rutinu pôrodných sál a spochybňuje pôrod ako "najšťastnejší moment v živote ženy", sa dostane aj do zahraničia.  Snímok premietne festival v Rumunsku a uvidia ho tiež diváci v Taliansku, Česku i Chorvátsku. Na dokumente pracoval medzinárodný tím. 

 

Kameramanka a strihačka z Talianska 

K slovenskej režisérke sa pridala kameramanka Selina Becker z Nemecka a strihačka Morgana Tinebra z Talianska. O zvuk a hudbu sa postarali študenti VŠMU a snímku konzultovali filmári z celého sveta. "Medzinárodný tím filmu veľmi pomohol, naša kameramanka nevie ani slovo po slovensky, dokázala v priestore pozorovať, ale nerozumela tomu, čo je povedané, tým pádom si všímala úplne iné veci ako ja. Strihačka bola spočiatku presvedčená, že toto sa deje iba v postkomunistických krajinách a potom v procese práce na filme zistila, že aj v Taliansku existujú fóra, kde riešia ženy túto tému," komentovala 33-ročná dokumentaristka a matka genézu filmu, ktorý produkovala medzinárodná škola ZeLIG - School for Documentary, Television and New Media v talianskom Bolzane.

"Téma sa týka celej spoločnosti, nielen žien a ich detí. Pôrodnica je výkladná skriňa nemocnice, ak toto je naša výkladná skriňa, myslím, že by sme mali porozmýšľať," uzavrela režisérka Zuzana Límová.

 

Prečítajte si aj Film, ktorý ukazuje realitu v našich pôrodniciach, chcela nemocnica stopnúť