Nestíhate? Griláž podľa tohto receptu je dokonalá vianočná rýchlovka. Dá sa pripraviť s troškou snahy pokojne aj na Štedrý deň dopoludnia. Musí však dôkaldne stuhnúť. Ale pokojne sa dá pripraviť aj dopredu, zamrazená vydrží aj dva mesiace. Do Vianoc sa však môže zjesť, takže pozor.

Griláž

Griláž je podľa slovníka známa cukrárska pochúťka, ktorá sa skladá hlavne z karamelizovaného cukru a orechov. Tento jednoduchý, ale chutný dezert má bohatú históriu a je obľúbený v mnohých kultúrach.

Základná príprava griláže zahŕňa rozpustenie cukru na panvici do zlatohnedej farby, čím vzniká karamel, do ktorého sa potom pridajú orechy, ako sú vlašské orechy, lieskové orechy, mandle alebo arašidy.

Vzniknutá zmes sa rozotrie na plochý povrch, aby stuhla, a následne sa rozlomí alebo naseká na menšie kúsky. Griláž môže byť použitá samostatne ako sladkosť alebo ako prísada alebo dekorácia pre rôzne dezerty, ako sú torty, zmrzlina alebo čokolády.

Prečo je obľúbená?

Griláž je obľúbená z viacerých dôvodov, ktoré spolu vytvárajú vynikajúci kulinársky zážitok. Jej bohatá a intenzívna chuť, vznikajúca kombináciou karamelizovaného cukru a orechov, poskytuje sladké a zároveň chrumkavé potešenie pre chuťové poháriky.

Táto chrumkavá textúra je obzvlášť príjemným kontrastom k inak mäkkým alebo krémovým zákuskom, čo zvyšuje jej príťažlivosť. Griláž je tiež mimoriadne všestranná a môže byť použitá v širokej škále dezertov, od zdobenia tort a pridaním do zmrzliny až po využitie v čokoládových pralinách.

Napriek tomu, že príprava griláže vyžaduje určitú opatrnosť pri karamelizácii cukru, je pomerne jednoduchá na prípravu a nevyžaduje veľa ingrediencií. Jej tradičný charakter v mnohých kultúrach pridáva k jej obľúbenosti ako klasická a časom overená pochúťka, obľúbená pre svoju jedinečnú chuť a univerzálnosť v použití. Tu ej aj náš recept na grilážky. Tu sú ďalšie nápady na rôznu náplň na šuhajdy. Skúste aj grilážky recept so salkom. Skúste aj našich 10 receptov na nepečené vianočné zákusky.

Ingrediencie

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

  1. Na prípravu karamelu na griláž použijeme najlepšie čo najkvalitnejší hrniec. Cukor nasypeme do hrnca, ale nemiešame a pri najnižšej teplote ho iba necháme rozpustiť. Keď je cukor rozpustený a zhnedne, premiešame. Následne pridáme maslo (musí mať izbovú teplotu) a za stáleho miešania necháme rozpustiť.


     
  2. Pridáme Salko a ďalej miešame, aby sa hmota spojila. Začne bublať. Odstavíme a pridáme na menšie kúsky nasekané orechy, premiešame.


     
  3. Pripravíme si oblátky. Štyri kusy rozložíme a postupne na nich natierame karamelovú zmes. Pracujeme rýchlo, lebo zmes tuhne. Na každú oblátku potretú karamelovou plnkou dáme ďalšiu oblátku a poriadne zaťažíme. Grilážky necháme stuhnúť v chlade.


     
  4. Po spojení vychladené oblátky narežeme ostrým nožom na tenké tyčinky. Konce máčame v čokoládovej poleve a necháme opäť zachladiť. Určite ich vyskúšajte, sú fantastické.

Tip od žien v meste: Ak chcete griláž čerstvú zachovať aj niekoľko týždňov, zamrazte ju v plastovej nádobe v mrazničke. Kedykoľvek ju vytiahnete, po pár minútach je výborná a pripravená na zjedenie. Dobrú chuť. Vyskúšajte aj dlho hľadaný recept na najlepšie medovníky. Máme pre vás aj rýchle kokosové pusinky.

Videorecept