Značky H&M, Zara, Gap či Pull&Bear nebudú od roku 2020 používať mohér na ich šaty a látky. Rozhodli sa potom, čo videli video organizácie na ochranu zvierat Peta so zneužívaním angorských kôz na mohérových farmách v južnej Afrike.
Španielsky firma Inditex, ktorá zahŕňa aj Zaru a Pulla Bear odsúdila “kruté praktiky na juhoafrických mohérových farmách, ktoré na svetlo vyniesla Peta“.
Drastické video
Video vzniklo pri sledovaní 12 producentov vlny z Južnej Afriky, odkiaľ pochádza viac ako 50 percent objemu svetového mohéru. Jemné vlákno zo srsti angorských kôz sa používa pri výrobe svetrov, zimných kabátov či niektorých bytových doplnkov.
Drastické video však ukazuje, ako kozy jačia, keď ich omylom zastrihnú, držia ich pri strihaní za jednu končatinu alebo za chvost. Niektoré zvieratá ležia na zemi mŕtve. Podľa organizácie Peta zomreli od smädu alebo podľahli zraneniam.
„Rozhodli sme sa preto zakázať výrobky z mohéru a stiahnuť ich z nášho sortimentu do rok 2020,“ povedala podľa The Washington Post hovorkyňa skupiny H&M Helena Johanssonová.
Dôležitý pôvod a etika
Podobná situácia nastala podľa MF Dnes pred piatimi rokmi, keď Peta zverejnila záznam z čínskej továrne, kde zamestnanci sťahovali angorským králikom kožu zaživa. Vtedy Zara, Gap a H&M sľúbili, že prestanú túto kožušinu predávať. Značka Gucci minulý rok zakázala predaj oblečenia zo zvieracej kožušiny a pridala sa tak k značkám ako Armani, Versace alebo Michael Kors.
Podľa analytikov je táto reakcia ďalším dôkazom, že spotrebitelia i značky si stále viac dávajú záležať na pôvode produktov a na etickej stránke ich výroby.