Island v nedeľu krátko oslavoval zvolenie prvého parlamentu v Európe s väčšinou žien, opätovné sčítanie hlasov odovzdaných v sobotňajších voľbách však tento predbežný výsledok zmenilo. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Na základe pôvodného sčítania by v 63-člennom parlamente ženy obsadili 33 kresiel. Niekoľko hodín neskôr však oznámili prepočítanie hlasov v regióne na západe krajiny, po ktorom zostalo v zákonodarnom zbore len 30 poslankýň – rovnako ako po voľbách z roku 2016.

Najviac žien v parlamente má Švédsko

Napriek tomu ide s podielom takmer 48 percent o jedno z najvyšších zastúpení žien v niektorom z európskych parlamentov. Väčšinu žien poslankýň majú len v niekoľkých krajinách sveta – a v žiadnej európskej.

Podľa Medziparlamentnej únie vedie celosvetovo Rwanda, kde tvoria ženy 61 percent členov Poslaneckej snemovne. Nasledujú Kuba, Nikaragua a Mexiko s 50 percentami alebo mierne nad touto hranicou. Z údajov Svetovej banky vyplýva, že v Európe sa dosiaľ k polovici poslankýň najviac priblížilo so 47 percentami Švédsko.

Island je podľa AFP dlho priekopníkom v oblasti rovnosti pohlaví a práv žien, pričom v hodnotení Svetového ekonomického fóra je už 12 rokov na prvom mieste krajín s najväčšou rovnosťou mužov a žien. Bol tiež prvou krajinou, ktorá si v roku 1980 zvolila ženu za prezidentku.

Hnutie premiérky si pohoršilo

Prepočítanie hlasov v jednom zo šiestich volebných regiónov Islandu nezmenilo celkové výsledky volieb zo soboty, v ktorých si mierne polepšila doterajšia trojstranná vládnuca koalícia. Nezvyčajné spojenectvo ľavicových a pravicových strán vo vláde, ktoré Islandu prinieslo štyri roky stability po desaťročiach politických kríz, však nemusí pokračovať. Otázna je pozícia premiérky Katrín Jakobsdóttir, ktorej Hnutie ľavicových zelených oslabilo v prospech koaličných partnerov z konzervatívnej Strany nezávislosti a stredopravej Progresívnej strany.

Vládna koalícia posilnila v parlamentných voľbách na Islande svoju pozíciu, a to aj napriek tomu, že premiérku Katrín Jakobsdóttir podporilo menej voličov. Ukazujú to konečné výsledky parlamentných volieb, ktoré sa konali v sobotu, informovali agentúry AP a Reuters.