Ako vnímate súboj Roberta Mistríka a Zuzany Čaputovej? Mal by slabší kandidát/kandidátka podľa Vás odstúpiť pri súčasných preferenciách?

“Tlak na dvoch kandidátov z celkového počtu 15 je nevhodný. Preferencie kandidátov jednotlivých agentúr nemôžu byť podkladom pre zásadné rozhodnutie. Z viacerých dôvodov – neodhadujú účasť a tá je pri 15 kandidátoch významným faktorom. U agentúry AKO som informáciu o účasti nenašla, Focus informuje, že účasť nemeria, výsledky sú z odpovedí 69 percent respondentov. Dá sa len veľmi ťažko predvídať samotná účasť, ale predpoklad vysokej účasti nad 50 percent v prvom kole je nepravdepodobný. V konečnom výsledku môže byť teda poradie po prvom kole iné. Rozdiely medzi niektorými kandidátmi sú v rámci štatistickej chyby. Kampaň sa iba rozbieha, vystúpenia a prezentácia ešte rozhodnutie voličov ovplyvnia. A napokon, v celom spektre kandidátov sú dvaja reprezentanti liberálnej demokracie v jasnej menšine.”

 

Lídri opozičných strán Matovič i Sulík argumentujú, že iba Mistrík má šancu v druhom kole poraziť Šefčoviča. Opierajú sa o prieskumy verejnej mienky a pomáhajú si aj príkladom, že sa Vám nepodarilo poraziť Gašparoviča v druhom kole. Čo si o ich argumentácii myslíte?

“Podľa SaS Šefčoviča nedokáže poraziť Čaputová, pretože vychádza zo skúsenosti, že pred 10 rokmi Iveta Radičová nedokázala poraziť v druhom kole volieb Ivana Gašparoviča. Lebo žena a na Slovensku? A vraj liberáli. Slovensko je iné, kandidáti sú iní, Ivan Gašparovič kandidoval ako úradujúci prezident s podporou vládnych strán, sila Smeru-SD je iná, politická scéna je iná, a, samozrejme, kandidátka – žena je iná. Zato, že to mne nevyšlo vôbec neznamená, že iná žena nemôže byť úspešná.”

 

 

Rozhoduje v súboji Mistrík - Čaputová aj to, že ide o boj medzi ženou a mužom? Že v slovenskej politike nemôže žena poraziť muža?

“V prezidentských voľbách v 1999 roku kandidovala Magda Vášáryová a získala v prvom kole 6,6 percenta hlasov. V roku 2004 nekandidovala žiadna, v roku 2009 boli tri ženy zo sedem kandidátov a so ziskom 38 percent sa mi podarilo postúpiť do druhého kola, v ktorom zvíťazil Ivan Gašparovič. Vidím posun, ale jediný či rozhodujúci factor nie je pohlavie. Ak by bol a ženy by volili ženu, tak by ženy víťazili. Ale do hry vstupujú ďalšie, zásadnejšie dôvody. Hodnotové, postojové, názorové, emotívne.”

 

Ako vnímate kampaň pred prezidentskými voľbami?

“Keďže najsilnejšia strana Smer-SD oznámila svojho kandidáta iba nedávno, kampaň sa len rozbieha. Neviem ju vyhodnotiť, pretože nesledujem alternatívne médiá, ktoré robia kampaň napríklad pánovi Harabinovi, či pánovi  Kotlebovi, a to dlhodobo. Výsledok bude v mnohom ovplyvnený silou alternatívnych médií. Prvovoliči sa zasa orientujú podľa sociálnych sietí. Takže časť kampane mi uniká.”

 

 

Do akej miery ovplyvnia tieto prezidentské voľby ďalšie smerovanie Slovenska?

“Každé voľby ovplyvňujú naše životy. Pri rovnakých prezidentských kompetenciách boli páni Schuster, Gašparovič a Kiska z hľadiska svojho fungovania, aktivít, vyjadrení úplne iní prezidenti. A inak reprezentovali Slovensko dovnútra aj navonok.”  

 

Máte už svojho favorita/favortiku?

“Mám dvoch favoritov – Zuzanu Čaputovú a Roberta Mistríka.”