Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda zakladá stranu Modrí - Európske Slovensko a pomáha mu pri tom jeho dcéra Jana Šoková, ktorá vyštudovala medzinárodné vzťahy so zameraním na indo-pacifický región.

“Mojím momentálnym cieľom je vybudovať stabilnú, slušnú, trvácnu, udržateľnú a v regiónoch etablovanú stranu. Keď sa nám to podarí, budem veľmi šťastná. Chodila som zbierať podpisy, okrem Bratislavy som bola aj v Lendaku, Šamoríne, Trnave aj Senci. Vnímala som atmosféru a vážim si, že sme podpisy na registráciu vyzbierali tak rýchlo. Je za tým tvrdá práca aj dôvera ľudí,” povedala v rozhovore pre Denník N.

Strana expremiéra už požiadala o registráciu, keď vyzbierala takmer 13-tisíc podpisov za mesiac.

Dzurindova dcéra zbierala podpisy

Jana Šoková dnes pôsobí ako výkonná riaditeľka Inštitútu pre politiku a reformy, ktorého prezidentom je jej otec Mikuláš Dzurinda

V rámci inštitútu absolvovala v roku 2019 s Mikulášom Dzurindom šnúru debát po stredných školách, vtedy sa začala viac zaujímať o politiku. “Priblížili sme vtedy Európsku úniu mladým ľuďom, väčšinou študentom maturitných ročníkov. Mali sme výjazdy po celom Slovensku a trávili sme čas v aute. Už pri debatách na týchto cestách sa vo mne kreoval záujem o politiku. Definitívny zlom prišiel, keď sa začala vojna na Ukrajine. Som mama, mám malého syna, začala som rozmýšľať komplexne. Sú ľudia, ktorí rezignovali, čo sa im nedá vyčítať. Ale ja som sa rozhodla konať,” povedala v rozhovore.

 

Jana Šková, dcéra Mikuláša Dzurindu.  Foto -  Inštitút pre politiku a reformy

Jana Šoková by nesúhlasila so sprísnením interrucií

Strana, ktorú Mikuláš Dzurindu označil za stredopravú stranu konzervatívno-liberálneho typu, chce prispieť k pozitívnej zmene spoločenskej klímy a k riešeniam, čo prinesú občanom osoh a spokojnosť.

Ako uviedla Jana Šoková, nesúhlasila by so sprísnením interrupcií a nepodporila by obmedzenie nedeľného predaja. S registrovanými partnerstvami nemá problém a hlasovala by za, hoci to pre ich stranu nie je téma, ktorú by pretláčali.

Kto je Jana Šoková

Bývalý predseda vlády Mikuláš Dzurinda má dve dcéry - Janu a Zuzanu. Jana vyštudovala sociálnu antropológiu na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave s titulom bakalár. V Prahe študovala Ázijské štúdia a medzinárodné vzťahy, so zameraním na indo-pacifický región. Absolvovala dve štipendiá v Indonézii - na štúdium jazyka a štúdium medzinárodných vzťahov.

V minulosti organizávala filmové kultúrne podujatia na Slovensku, pracovala vo filmovej produkčnej spoločnosti a pre medzinárodnú vzdelávaciu inštitúciu zameranú na vývoj filmovej a seriálovej tvorby so sídlom v Prahe. Vo voľnom čase trénuje číta a podobne ako jej otec - trénuje na maratóny.