V móde sú sivé vlasy. Aj veľmi mladé ženy, ktoré majú k prirodzeným šedinám ešte veľmi ďaleko si vlasy nechávajú prefarbovať na rôzne odtiene sivej. Je to presne opak toho, čo robia ženy v mojom veku, keď sa náhodilé tenučké pramene sivej vo vlasoch akosi zomknú spolu a príde konštatovanie: Bože, veď ja šediviem. Nastane beh do drogérie, kaderníčke, vymýšľajú sa melíry a kamarátkam pri káve sa hovorí, čo hrozné sa mi stalo.

Čoraz viac mladších žien však šediny nevidí ako katastrofu a nespochybniteľný dôkaz, že už patríte do starého železa.  Mladé ženy si myslia, že sivé vlasy sú nielen znakom životnej múdrosti, zrelosti, ale že sú aj sexi. A to je v dnešnom svete veľmi dôležitý prívlastok.

A kým štyridsiatničky sedia u kaderníčky, aby zakryli všetku šeď, dvadsiatničky trávia niekoľko hodín v kaderníckom salóne, aby im vlasy najprv poriadne zosvetlili a potom naniesli správny odtieň sivej.

Samozrejme, vedú sa o tom debaty. Sú módne domy, ktoré na móla poslali modelky so sivými vlasmi, sú stylisti, čo to považujú za totálny prepadák a britský bulvár seriózne riešil, čo by sa asi stalo, keby sa pre sivé vlasy rozhodla vojvodkyňa Kate považovaná za módnu ikonu.

Sú aj názory, že sivé vlasy nie sú len trend, ale manifest. Vraj majú ukázať, ako spoločnosť pristupuje k šediveniu mužov a žien. Kým u mužov to nikto nerieši, ženy sa stretávajú s názorom, že sivé vlasy sú nevhodné, ak je žena prešedivená, zanedbáva starostlivosť o seba, nechodí ku kaderníčke tak často, ako by mala a podobne. Faktom tiež je, že prechodná fáza medzi začínajúcim šedivením a kompletne sivými vlasmi môže byť dlhá a pomerne nevzhľadná.

Tak či tak, je dobré, že táto debata vznikla. Tak ako svet a hlavne ženy pomaly akceptovali, že nie všetky sme 90- 60- 90, nie všetky máme pekne tvarované lýtka, plné pery, bezchybnú pleť či dokonalý dekolt, tak raz sa zmieri aj s tým, že ženy šedivejú. A že tak ako majú právo tajiť to, majú rovnaké právo sa k tomu v plnej miere priznať.     

 

Prečítajte si aj Rodičovské rozhodnutia

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.