So začiatkom školského roka robíme rozhodnutia o našich deťoch. Na aký krúžok pôjdu, koľko aktivít budú mať, rozmýšľame či ich zapíšeme ešte do družiny alebo im už dôverujeme tak, že ich necháme ísť po škole samých domov. Zvažujeme, či im kúpime novú tašku alebo im vydrží ešte tá stará. Neskôr príde dilema, kedy ich pustiť na prvú diskotéku, kedy s partiou do kina, či im dovoliť urobiť si vodičák na motorku, či si vybrať univerzitu doma alebo v zahraničí.

Takýchto rozhodnutí urobíme počas nášho rodičovského života mnoho. Niektoré ani príliš neriešime, lebo akosi vyplynú zo situácie, pri niektorých zasadá rodinná rada, ďalšie sa vyriešia až časom a sú aj také, čo niektorých členov rodiny môžu sklamať. V drvivej väčšine prípadov však nejde o rozhodnutia s fatálnymi dôsledkami alebo také, ktoré by sa ešte nedali neskôr napraviť. 

Nikdy predtým som sa veľmi nezamýšľala, o čom všetko v súvislosti so svojím dieťatom rozhodujem. Rozhodnutia patria k dospeláckemu životu tak ako platenie účtov. Niekedy je to náročné, ale urobiť sa to musí.

Tento týždeň mi však napadlo, aké mám vlastne šťastie, že doma debatujeme len o krúžkoch, novej taške, farbe zimnej prikrývky do detskej izby  a o tom, či si na budúci rok má dcéra vybrať v škole francúzštinu alebo arabčinu.

Moja známa, ktorej osemročný syn trpí veľmi zriedkavou genetickou poruchou, sa tento týždeň rozhodovala, či chlapec podstúpi pomerne riskantný, stále relatívne neoverený zákrok, ktorý by mu zásadne zmenil život aj šance žiť ako ostatné deti. Teraz je pripútaný na lôžko, máva ťažké a čoraz častejšie vyčerpávajúce záchvaty. Novátorskou metódou liečili po celom svete zatiaľ len deväť detí. Šiestim z nich sa polepšilo, ale kto vie, čo bude o dva-tri roky.

Ľudia, ktorí sa vydávajú so svojimi deťmi na more na úbohých bárkach majú pomer úspechu a neúspechu ešte horší ako moja známa. Je to 50:50. Robia rozhodnutia, ktoré sú o živote a smrti. Preto vďakabohu za rozhodnutia, pred aké som postavená ja.  

 

Prečítajte si aj Neodvracajme zrak

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.