BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska udelil vo štvrtok podmienečnú milosť 45-ročnej žene R. P., matke štyroch detí, ktorá bola právoplatne odsúdená na šesť mesiacov trestu odňatia slobody. Jedna z jej dcér mala totiž opakovane veľa neospravedlnených vyučovacích hodín na základnej škole.

"Áno, urobila v živote niekoľko chýb, ale jej najmladšie, štvrté dieťa nie. Odsúdená žena sa denne stará o telesne a mentálne hendikepovanú dcéru, ktorá navštevuje špeciálnu školu, kam ju pravidelne vozia autobusom. Dcéra je na matku veľmi naviazaná. Preto som dal tejto 45-ročnej žene milosť napriek tomu, že jej iná, 16-ročná dcéra mala opakovane veľa neospravedlnených hodín, za čo jej mamu niekoľkokrát predtým už odsúdili. Šesť mesiacov väzenia som jej podmienečne odpustil. Inej trestnej činnosti sa žena doposiaľ nedopustila. Rodina si zaslúži dostať ešte šancu," napísal k tom na svojej facebookovej stránke prezident Andrej Kiska. 

R. P. bola v minulosti opakovane odsúdená, vždy pre rovnaký prečin ohrozovania mravnej výchovy mládeže – za veľa neospravedlnených hodín spomínanej 16-ročnej dcéry. Ostatné deti, okrem hendikepovanej dcéry, už medzičasom povinnú školskú dochádzku ukončili. Inej trestnej činnosti sa odsúdená žena doposiaľ nedopustila.

Prezident odpustil odsúdenej trest odňatia slobody pod podmienkou, že odo dňa udelenia milosti do 31. 12. 2017 nespácha úmyselný trestný čin.

.

Prečítajte si aj Kiska pomohol žene s desiatimi deťmi i onkologickej pacientke, ktorej na rakovinu zomrela dcéra