Všetci momentálne žijeme koronavírusom. Je to najväčšia “vec”, aká sa nám v živote stala. Korona prinesie do našich životov množstvo zmien, neistoty, nepohodlia, množstvo obmedzení.
V prvých dňoch spoločnej izolácie sa na sociálnych sieťach začali objavovať obrázky tehotných žien s vtipnými titulkami: “Po karanténe”. Ľudia sa tešili, že budú mať veľa času, ktorý strávia s deťmi a s rodinou. Konečne si budeme čítať, konečne sa porozprávame, konečne bude rodina spolu. Odložíme tablety a telefóny a užijeme si jeden druhého. Bude viac času na sex. Mamy nebudú uťahané z práce a servisu okolo rodiny, všetko si rozdelia rovnomerne s partnerom. Korona nás zmení, ukáže nám, čo je v živote dôležité.
Možno som pesimistka, ale prvá vec, ktorá mi pri čítaní týchto statusov a vyhlásení napadla bola, že sa po “karanténe” zvýši počet rozvodov. Čína mi dáva za pravdu, tam sa to už deje. Prečo? Lebo izolácia preverí vzťahy tak, ako nič iné. Nie sme zvyknutí tráviť čas spoločne. Veľa párov a rodín žije spolu, ale v zásade sa nepoznajú. Každý trávi čas svojou prácou, koníčkami, ich rodinný život sa točí okolo detí. Po týždni izolácie vyzerá všetko idylicky. Máme na seba viac času, spoznávame sa, začíname zisťovať, ako je na tom náš vzťah. Tá naozajstná pravda sa ukáže až neskôr. Ak bude päťčlenná rodina tráviť mesiace v trojizbovom byte a ak sa opatrenia sprísnia tak, že aj u nás bude vyhlásený zákaz vychádzania (vychádzky len v nevyhnutných prípadoch), vtedy sa odhalí sila vzťahu a sila rodinnej spolupatričnosti.
Na sociálnych sieťach sa objavujú fotografie z rodinných vychádzok do lesa, zbierania medvedieho cesnaku, z bicyklových výletov. Odborníci však varujú, že pohyb vonku treba obmedziť. Lenže vonku je krásne a deti doma nevydržia, argumentujú rodičia. Potrebujeme pohyb, preto ideme behať, na bicykel, na výlet…. Zatiaľ môžeme, aj keď by sme nemali. Lenže my sme generáciou, ktorá takéto obmedzenia nikdy nezažila. Sme zvyknutí robiť si, čo chceme. Hľadáme zámienky ako si ospravedlniť, že nevieme tak celkom vydržať na jednom mieste a vydržať sami so sebou. V tomto nám nastávajú ťažké časy. Máme pred sebou veľa nepohodlia, obmedzení, času s najbližšími. Nebude to ružové, ani jednoduché. Ale budeme to musieť vydržať a minimalizovať straty. V Taliansku a Španielsku brali obmedzenia na ľahkú váhu a výsledky poznáme.
Keď vidím fotky bicyklujúcich detí s rúškami, myslím na deti, ktoré trávili mesiace v pivniciach počas vojny. Myslím na rodiny, ktoré sa roky skrývali v úkrytoch, lebo im hrozila smrť. My sa máme veľmi dobre. Máme iba zostať doma. Vo vlastnej posteli, s vlastnou rodinou, kuchyňou, jedlom, teplou vodou, elektrinou, televíziou, internetom. Zatiaľ máme všetko. A aj tak si pravidlá ohýbame a porušujeme ich, ako sa nám to hodí. Sme disciplinovanejší ako kedykoľvek v živote. Za jeden týždeň sme sa naučili chodiť v rúškach, nakupujeme menej a iba v rukaviciach, necestujeme hromadnou dopravou ak nemusíme, ale…sme iba na začiatku. Tie ťažšie veci nastanú. Zvládneme aj tie?
Včera som bola na nákupe v potravinách a spolu so synom sme nakupovali aj pre moju mamu, ktorá je kvôli svojej diagnóze extrémne rizikovou skupinou. Jedna pani do mňa nervózne nabúrala košíkom a prešla mi po nohe, lebo som jej podľa jej slov stála v ceste. Bola veľmi agresívna. V tej chvíli som si uvedomila, že hoci sa mnohí z nás k sebe správame veľmi milo a ohľaduplne, korona z nás vyťahuje rôzne emócie. Zatiaľ to bola jedna bezvýznamná pani v celom veľkom obchode, no čo prinesú ďalšie mesiace?
Korona preverí naše vzťahy. Tie k okoliu, k susedom, tie v práci, kedy šéfovia zistia, ako sa vedia spoľahnúť na svojich zamestnancov pracujúcich z domu. Vzťahy v rodine, medzi manželmi a partnermi, medzi deťmi a rodičmi a najmä tie, ktoré máme sami k sebe. Vydržať so sebou samým a neutiecť od seba je tou najväčšou výzvou. Ak toto zvládeme, vyjdeme z karantény ako lepší ľudia. Držím nám palce, nech zostaneme zdraví. Najmä duševne.