Presný dátum nebol známy, ale ako napísala agentúra Reuters v blízkej dobe si mali svoje áno povedať novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a jej dlhoročný partner a moderátor Clark Gayford. Majú spolu 3-ročnú dcérku.

"Moja svadba sa konať nebude. Taký je život," povedala Jacinda Ardernová novinárom na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii. Dodala však, že je jej ľúto všetkých, ktorí si prežili podobný scenár.

Ardernová odložila svadbu

Ardernová tak zareagovala na sprísnenie opatrení v krajine, kde sa od nedele zredukoval počet ľudí na zhromaždeniach. "Nijak sa nelíšim, od trúfam si povedať, tisíc ďalších Novozélanďanov, ktorí pocítili oveľa ničivejšie dopady pandémie. Najhoršie z nich je prísť o možnosť byť s milovanou osobou, keď je ťažko chorá. To ďaleko, ďaleko predčí akýkoľvek smútok, ktorý prežívam," vyhlásila podľa Die Welt premiérka.

Nový Zéland pre šírenie omikronu znovu zaviedol nosenie rúšok a obmedzil verejné zhromažďovanie. Vnútorné zariadenia, ako sú bary a reštaurácie, či svadby budú mať obmedzenú kapacitu na 100 osôb. Pokiaľ sa na týchto miestach nekontrolujú zdravotnícke pasy, limit sa zníži na 25 osôb.

Ostrovná krajina prijala nové opatrenia po tom, čo sa po svadbe v Aucklande potvrdilo ohnisko deviatich prípadov omikrónu v jednej rodine. Na svadbe bola asi stovka hostí. Pozitívny test vyšiel príbuzným novomanželov a letuške.

Nový Zéland zvláda koronavírus

Nový Zéland má od marca 2020 zatvorené hranice pre cudzincov. Vláda odsunula plány na postupné uvoľňovanie z polovice januára na koniec februára z obáv pred možným nárastom nakazených.

Päťmiliónová krajina eviduje podľa ministerstva zdravotníctva od začiatku šírenia infekcie celkom viac ako 15-tisíc potvrdených prípadov infekcie a 52 úmrtí s covidom-19. Približne 94 percent obyvateľov Nového Zélandu starších ako 12 rokov je plne očkovaných a asi 56 percent z tých, ktorí majú nárok na posilňujúcu dávku, ju podstúpilo.