Vytvára vlastné motívy paličkovanej čipky podľa tradičných slovenských vzorov. Andrea Kanoczová z Humenného takto tvorí už desaťročie. Aj vďaka pandémiou podmienenej akcii Srdíčko pro zdravotníky, realizovanej v Českej republike, ich začala "prekresľovať" na papier a v súčasnosti je autorkou niekoľkých ucelených kolekcií návodov na veľkonočné kraslice. Ako uviedla pre TASR, posielala ich už aj do Thajska.

Kanoczová: Tento rok je to piešťanská čipka

"Túto Veľkú noc sú vzory inšpirované takzvanou piešťanskou čipkou z okolia Krakovian alebo tylovou čipkou z Krajného. Ďalšiu skupinu tvoria čipky z Hontu, zo Šoporne, Šariša a z liptovských čepcov. Doslova som nimi vajíčka obliekla," predstavila svoju aktuálnu tvorbu Kanoczová s tým, že i tentoraz zachovala pri jednotlivých čipkách tradičnú regionálnu farebnosť.

Paličkované výtvory Andrey Kanoczovej z jarnej kolekcie V zelenom háji. EASYFOTO TASR - Jana Ďurašková

V jej kraslicovom vzorkovníku, ktorý našiel ohlas i v zahraničí, sa nachádzajú aj vzory vytvorené v rokoch 2017 až 2020. Prezentovala sa nimi aj na tradičnom predveľkonočnom podujatí Vihorlatského múzea Karpatská kraslica.

Kanoczová potrebuje až 26 párov paličiek

I keď ide o drobné výtvory, keďže návody ponúka Kanoczová na slepačie vajcia, na vytvorenie jednotlivej čipky je potrebné použiť až 18 či 26 párov paličiek. "Vzory sú malé, je to prácnejšie," povedala absolventka akreditovaného kurzu navrhovania čipiek realizovaného všeobecno-vzdelávacím spolkom umeleckých remesiel v Prahe, pričom pripomenula, že paličkovaná čipka ako zdobenie veľkonočných kraslíc nie je slovenskou tradíciou.

"Myslím si však, že dnešná doba potrebuje aj iný pohľad na klasický slovenský folklór. Potrebujeme 'to tradičné' predstaviť mladej generácii netradične, aby k tomu získala vzťah," uzavrela.

Paličkovaný svadobný čepiec zo Spiša. Autorka Adrea Kanoczová. EASYFOTO TASR - Jana Ďurašková